Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Zámecké čajování na Kačině – tisková zpráva

Zámecké čajování jako rozloučení s návštěvnickou sezonou

Zámecké čajování na Kačině 201921. října 2019

Receptury z doby Chotků, ochutnávky čajů z kačinské bylinkové zahrady, zámeckého medu i pražení kávy přinese letošní Zámecké čajování. Rozloučení s návštěvnickou sezonou se koná poslední říjnový víkend v sobotu 26. října v Národním zemědělském muzeu Kačina a kromě ochutnávek přinese také kostýmované prohlídky, křest knihy, výstavu O čaji, kávě a cukru či Strašidelný pohádkový les – dobrodružství pro nejmenší návštěvníky v zámeckém parku.

Již druhý ročník Zámeckého čajování zahájí Kačinský čaj z 23 bylin. Nachystána je ochutnávka čajů připravených podle receptur z doby, kdy zámek spravoval hraběcí rod Chotků, a to ze směsí vytvořených zámeckými zahradníky, především těch z kačinské bylinkové zahrady a parku. K čaji patří i malé dobové pohoštění jako například  cukrovinky z kdoulové marmelády či tradiční štrůdl. Sladit se bude zámeckým medem, který včely vyrobily přímo v zámku na výstavě Království včel. „Zámecké čajování vnímáme jako poděkování našim návštěvníkům i jako rozloučení s letošní sezonou. Šance navštívit Kačinu přesto ještě bude, v závěru roku chystáme oblíbený adventní program,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Reprezentační prostory zámku oživí speciální kostýmované prohlídky Kde je Rudolf? Návštěvníci se vrátí do časů, kdy Rudolf Chotek ještě zámek obýval. Dobu 18. a počátku 19. století představí soubory historického tance Salome a Tempus Fugit. (10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00)

 

Pražení kávy (10:00–17:00)

Ukázku pražení, ochutnávku i povídání o kávě připravila pražírna Nordbeans z Liberce.

 

Na autorském čtení spisovatelka Jitka Nováková představí svou novou knihu S kloboukem do nebes, která vyšla v červnu. Knihu bude možné na místě zakoupit. (13:00, 15:00)

 

Výstava O čaji, kávě a cukru bude k vidění během celého dne v zámeckém rondelu (vstup hlavním vchodem).

 

Velké dobrodružství si užijí holky a kluci v zámeckém parku. Je pro ně připraven Strašidelný pohádkový les, kde se mohou těšit na herce v krásných kostýmech, originální hry po trase dlouhé cca 2 km. Na konci cesty bude všechny čekat odměna. Vstupné na Strašidelný pohádkový les je 70 Kč. (12:00–16:00)

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora


Zámecké čajování, Národní zemědělské muzeum Kačina (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)