Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Den bezpečnosti – tisková zpráva

Den bezpečnosti v Národním zemědělském muzeu Čáslav

Den bezpečnosti, Národní zemědělské muzeum Čáslav23. dubna 2019

Ve čtvrtek 25. dubna od 9 do 13 hodin pořádá muzeum zemědělské techniky v Čáslavi oblíbený Den bezpečnosti. Zábavně vzdělávací akce je určena žákům základních škol i široké veřejnosti. V nabitém dopoledním programu bude k vidění zejména práce složek Integrovaného záchranného systému.

Akce Den bezpečnosti má za cíl prohloubit povědomí o činnosti jednotlivých složek záchranného systému a zásad poskytnutí první pomoci při ohrožení života. Během celé akce budou návštěvníkům k dispozici stanoviště s moderní záchrannou technikou s možností prohlídky a s komentářem. Ukázky své práce budou předvádět složky integrovaného záchranného systému, tedy Policie České republiky, Městská Policie Čáslav, Hasičského záchranného systému Kutná Hora a Čáslav, Nadačního fondu Kryštůfek záchranář a Českého červeného kříže, oblastní spolek Kutná Hora. Po úspěšné prezentaci v loňském roce se představí se svou ukázkou hasičského útoku také místní Střední odborná škola a učiliště dopravní. Nebudou chybět ani největší taháky z minulého ročníku, tedy simulátor převrácení vozidla a vystoupení psovodů. Premiéru bude mít ukázka vyprošťovacích vaků, kterou předvede Hasičský záchranný sbor Čáslav a Kutná Hora. „Jsme velice rádi, že s novým vedením města pokračuje vzájemná spolupráce, díky které se žáci místních škol mohou dozvědět mnoho zajímavých informací i praktických ukázek, které mohou využít při záchraně lidských životů,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Čáslav Vladimír Michálek.

Volně zpřístupněny budou vybrané expoziční haly muzea, návštěvníci mohou v rámci Dne bezpečnosti zhlédnout i výstavu historických zemědělských exponátů a výstavu Klukovský sen, na které jsou hračky a modely mající k zemědělství úzký vztah. Jádrem celé výstavy zapůjčených i vlastních modelů je představení programu firmy KOVAP Náchod, zabývající se ruční výrobou plechových hraček.

Na akci se také podílí společnost AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o., a Asig, s.r.o., dopravní značení Čáslav. Akce se koná za finanční podpory Města Čáslav.

Vzhledem k edukačnímu charakteru akce je vstup na akci i do prostor muzea zdarma.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav


Fotoalbum