Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Jarní hodování – tisková zpráva

Lovecký zámek Ohrada zve na Jarní hodování

Jarní hodování, Národní zemědělské muzeum Ohrada23. dubna 2019

V sobotu 27. dubna od 10 do 16 hodin připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada akci k zahájení sezóny nazvanou Jarní hodování. Na návštěvníky čeká prožitek staročeské zabijačky a ochutnávka domácích produktů. Součástí budou také ukázky řeznického řemesla, prodejní stánky a živá hudba.

Bourání masa, výroba a ochutnávka zabijačkových specialit a atmosféra staročeské zabijačky – to vše zažijí návštěvníci Jarního hodování na loveckém zámku Ohrada v sobotu 27. dubna. Součástí akce budou také ukázky řeznického řemesla a dalšího zpracování masa. Celý program bude obohacen o prodejní stánky s gastronomickými specialitami a řemeslnými výrobky, vše bude doprovázet živá dechová hudba. „Jarní hodování je zahajovací akce k otevření letošní sezony, kterou chceme pro naše návštěvníky protáhnout velikonoční pohodu. Myslíme si, že na venkov stále patří jak zabijačka, tak příprava domácích a lokálních specialit,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea a ředitel pobočky Ohrada Jiří Houdek.

V letošní sezoně na nádvoří zámku nově čekají především na rodiče s dětmi také nové herní prvky zaměřené na poznávání přírody, především lesa a lesních zvířat. Jedná se o zajímavé a s vtipem vyrobené dřevěné  panely plné barevných obrázků a nápaditých manuálních prvků. Interaktivní zábavu nabízí úspěšná výstava Les pramenů, na níž vypravěč hrou a vyprávěním zapojí návštěvníky do tajemství lesa. V expozici věnované myslivosti, v sále původní srstnaté zvěře Česka, je novým unikátním exponátem dermoplastika losice. Návštěvníci mají také možnost zhlédnout výstavu Zubři, která nabízí snad všechny zajímavosti z historie a života těchto zvířat. Expozice nabízí  i související výjimečné exponáty, např. lebku zubra kavkazského, dnes již vyhynulého poddruhu. 

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy a nábytkem z paroží. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou