Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

MAKAČÍNO – tisková zpráva

Pro velký zájem se letos divadelní festival Makačíno rozšířil na dva dny

MAKAČÍNO, malý divadelní festival na zámku Kačina4. června 2019

O víkendu 15. a 16. června se koná na zámku Kačina Makačíno – malý kačinský divadelní festival. Oproti loňskému roku je letos rozšířen na oba víkendové dny. Návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina čeká hned šest představení různých žánrů i speciální dobové prohlídky zámku. Mezi lákadla pro děti patří pražské divadlo Minor, pro dospělé pak nedělní představení Dvě komedie v komedii v podání Geisslers Hofcomoedianten.

Makačíno je divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů, který navazuje na tradici klasicistního divadla, jež na zámku vybudovala rodina Chotků. Letos je v rámci dětského programu asi největším lákadlem představení Divadla Minor, přední pražské scény se zaměřením na děti a mládež. Divadlo Minor přiveze inscenaci Na lesním paloučku čte Arnošt Goldflam, která zavede děti do příběhů z jeho knihy Pohádka o nepotřebných věcech a lidech. O hudební doprovod se postará Jan Matásek.

Kočovné divadlo Rózy Blechové přiveze inscenace Pejsek a kočička a Ošklivé káčátko – převelice dobrodružný kousek o koloběhu přírody, daleké cestě za novým domovem, o odvaze, svobodě i o tom, že posmívat se nemá. Divadlo Úsměv (Divadelní společnost Ludmily Frištenské) se pak představí hrami O Koblížkovi a Jak koťátko zapomnělo mňoukat.

Pro dospělé a starší děti je určeno komediální představení Dvě komedie v komedii nezávislého divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten. Soubor ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem a k barokní inspiraci přistupuje s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec.

Divadelní skupina Salome během neděle oživí zámek speciálními prohlídkami Kde je Rudolf? a vrátí návštěvníky zpět do časů Rudolfa Chotka. „Po loňském úspěchu a velkém zájmu návštěvníků se letos náš divadelní festival rozšířil na sobotu i neděli. Připravili jsme zajímavý program nejen pro rodiny s dětmi, návštěva našeho historického empírového divadla je zážitkem sama o sobě,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

 

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století. Ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S tím také souvisí sbírka především dětských divadelních kostýmů, dnes uložená v divadelním oddělení Národního muzea, stejně jako mechanické divadélko (panorama), které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově.  Kačinské divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se zde ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno. V kačinském divadle se objevuje i významná inovace, kterou bylo od začátku 19. století vybavováno stále více divadel: vysoké provaziště, do kterého mohly být dekorace vytahovány bez složitého skládání nebo navíjení. Provazy, na kterých se prospekty, sufity a samozřejmě i opona vytahovaly nad jeviště, byly vedeny přes řady kladek na spodní straně roštového stropu k lávce na pravé straně jeviště. Kromě opony bylo takto možné spouštět na jeviště dalších 27 dekoračních součástí.

 

Sobota 15. 6. 2019

11.00 Arnošt Goldflam (čtení, Minor)

13.00 O pejskovi a kočičce (Lenka Volfová, Kočovné divadlo Rózy Blechové)

15.00 Ošklivé káčátko (Lenka Volfová, Kočovné divadlo Rózy Blechové)

Neděle 16. 6. 2019

10.00 O koblížkovi (Divadlo Úsměv, Ludmila Frištenská)

10.30 Jak koťátko zapomnělo mňoukat (Divadlo Úsměv, Ludmila Frištenská)

15.00 Dvě komedie v komedii (Geisslers Hofcomoedianten)

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz 

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora


Zámecké divadlo na Kačině (ke stažení v tiskové kvalitě zip soubor níže)