Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Letenský muzejní den – tisková zpráva

Letenský muzejní den v Národním zemědělském muzeu přinese prohlídky expozic a výstav zdarma!

Národní zemědělské muzeum Praha14. května 2019

V sobotu 18. května se u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií koná Letenský muzejní den. V Národním zemědělském muzeu v Praze je v tento den vstup do všech expozic a na výstavy zdarma. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky expozic, divadélko pro děti a speciální prohlídky krytu civilní obrany, který se nachází pod muzeem.

Všichni zájemci, kteří během Letenského muzejního dne navštíví budovu muzea v Praze na Letné, mají možnost prohlédnout si expozice a výstavy, aniž by museli platit vstupné. Je to také jedna z posledních příležitostí zhlédnout dlouhodobou výstavu Největší objev – Fenomén zemědělství, která končí 30. června. Pro nejmenší návštěvníky je v 11, 14 a 16 hodin připravena divadelní pohádka O prasátku Arturovi, pro ty dospělé pak speciální komentované prohlídky, které návštěvníky seznámí s největšími poklady expozic muzea nebo historií krytu civilní obrany, který se nachází pod muzeem. Na prohlídku krytu je nutné se objednat na webových stránkách muzea. „Jedná se o výjimečnou příležitost projít si naše muzeum, zejména pro ty, kteří ještě neviděli, jak velkou změnu muzeum za posledních pár let prodělalo. Expozice věnující se jednotlivým oborům zemědělství doplňují zajímavé výstavy, v současné chvíli je to například výstava Největší objev – Fenomén zemědělství. Jedinečná je také vyhlídka na Prahu z naší střešní terasy,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea a ředitel pražské pobočky Jiří Houdek.

Národní zemědělské muzeum v Praze je letos nominováno na cenu návštěvníků v anketě Muzeum roku na portále do-muzea.cz. Výsledky hlasování budou vyhlášeny 16. května 2019 v rámci slavnostního předávání Cen Gloria musaealis za rok 2018. V České republice je oslava Mezinárodního dne muzeí a galerií tradičně spjatá s pořádáním Festivalu muzejních nocí a vyhlašováním ceny Gloria musaealis, v rámci níž Český výbor ICOM uděluje zvláštní cenu. Téma letošního Mezinárodního dne muzeí a galerií zní Muzea jako centra kultur. Budoucnost tradice. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila 18. květen Mezinárodním dnem muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji společnosti. Na celém světě je Mezinárodní den muzeí každoročně významnou událostí.

Národní zemědělské muzeum je členem International Council of Museums a Asociace muzeí a galerií České republiky.

 

komentované prohlídky muzejních expozic – 10, 11, 13 a 14 hodin, cena 100 Kč

komentované prohlídky krytu civilní obrany – 10, 11, 13, 14, 15, cena 40 Kč

divadelní pohádka – 11, 14 a 16 hodin, zdarma

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní  zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. Výstava Největší objev představuje fenomén zemědělství ve 100 předmětech, které reprezentují milníky v historii zemědělství a dokládají jeho význam pro lidstvo.