Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Výstava Starokladrubský kůň – tisková zpráva

Výstavu o historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem přijedou zahájit starokladrubští koně

Výstava Starokladrubský kůň, Národní zemědělské muzeum Praha12. června 2019

U příležitosti zahájení výstavy o historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem budou v pondělí 17. června od 16:15 hodin před Národním zemědělským muzeem v Praze na Letné k vidění vraník a bělouš starokladrubského koně. Vernisáž výstavy proběhne od 16:30 hodin, veřejnost má možnost výstavu navštívit od 18. června do 31. srpna.

Výstava je umístěna na střešní zahradě Národního zemědělského muzea v Praze a představuje prostřednictvím dvou desítek panelů jedinečnost Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Věnuje se nejen samotnému plemenu starokladrubského koně, ale také historii hřebčína a zdejší komponované krajině, kterou utvářely potřeby chovu ušlechtilých kočárových koní. Povýšení hřebčína na dvorní hřebčín Rudolfem II., které proběhlo právě před 440 lety – roku 1579, znamenalo zásadní impuls pro chov starokladrubského koně, plemena s charakteristickým klabonosem, který byl určen pro ceremoniální účely. 

Spolu s chovem koně se začala psát i historie jedinečné krajiny v okolí hřebčína. Unikátní krajinná kompozice plná pastvin, symetrických cest, alejí a slepých ramen Labe, doplněná střídmou klasicistní architekturou stájí, jízdáren a hospodářských budov byla v roce 2018 nominována Českou republikou na seznam světového dědictví UNESCO. Pro svou ojedinělost je starokladrubský kůň zahrnut do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat. „S Národním hřebčínem Kladruby spolupracujeme dlouhodobě a jsme rádi, že můžeme také našim návštěvníkům představit krásu starokladrubských koní a staletou historii tohoto výjimečného hřebčína,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Panelovou  výstavu připravil Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Jeho ředitel Jiří Machek k tomu dodává: „Naším úkolem je řádně pečovat vedle starokladrubského koně také o historický areál hřebčína. V poslední době se nám podařilo dokončit investiční akce, jež významně zlepší služby v oblasti turistického ruchu pro návštěvníky a přispějí k revitalizaci samotného areálu, který kandiduje na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.“

 

Střešní zahrada je nově přístupná také mimo běžnou otevírací dobu muzea, a to každý čtvrtek od 17:30 do 21:30 hodin.

 

Dále v letošním roce muzeum na střešní zahradě připravuje ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství výstavu o Národním programu genetických zdrojů, jenž pomáhá uchovávat zemědělské plodiny a hospodářská plemena vyšlechtěná na našem území, či ve spolupráci s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací a Knihovnou Antonína Švehly výstavu o historických zemědělských budovách v Praze.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. Výstava Největší objev představuje fenomén zemědělství ve 100 předmětech, které reprezentují milníky v historii zemědělství a dokládají jeho význam pro lidstvo.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Foto Starokladrubský kůň (v tiskové kvalitě ke stažení zip soubor níže)