Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Léto na Kačině – tisková zpráva

Kačina v létě nabídne rodinnou zábavu – divadla, geocaching i noční prohlídky zámku

Léto 2019 na zámku Kačina, komteska Karolína26. červen 2019

Na dobu prázdnin připravili v Národním zemědělském muzeu Kačina program zaměřený především na rodiny s dětmi. Jednorázové akce i pravidelně se opakující programy budou probíhat po oba letní měsíce. Zámecký park se letos stal jedním z míst letní soutěže České televize Rozbzuč Déčko.

Prázdninoví návštěvníci muzea českého venkova na zámku Kačina se pomocí příběhů dozví, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, kde žili místní vodníci i o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. A najde se i mnoho dalších důvodů proč navštívit nejkrásnější empírový zámek v Česku. V letošním roce byla například v zámeckém parku otevřena naučná stezka o zdejších unikátních druzích hmyzu. Po dobu prázdnin je zámecký park také jedním z míst, které děti mohou navštívit v rámci letní soutěže České televize, letos nazvané Rozbzuč Déčko a věnované právě záchraně hmyzí říše.

Z prázdninových pravidelně se opakujících akcí nabízí zámek Kačina představení Květovaný hrnek komtesky Karolíny, Pohádkový zámek či noční prohlídky Mnoho povyku pro divadlo a oživené sobotní prohlídky Kde je Rudolf?. Netradiční pohádková představení mají pobavit, ale také poučit a nabídnout možnost zažít národní kulturní památku a její historii. Novinkou roku 2019 jsou pak noční prohlídky, které budou na Kačině probíhat každou druhou sobotu od 20 a 22 hodin. Během nich mohou návštěvníci sledovat hraný příběh o Rudolfu Karlu Chotkovi, zakladateli kačinského zámku i zámeckého divadla. „Život šlechty před dvěma sty lety, bezstarostný čas letních slavností, divadel, bálů a projížděk v zámeckém parku – to vše nemusí být jen historií. Alespoň něco z toho mohou návštěvníci areálu Kačina prožít na vlastní kůži a s trochou fantazie se přenést do časů hraběcí rodiny Chotků. Příběhy vyprávějí i staleté stromy v anglickém parku, které pamatují pikniky, projížďky v kočárech a na lodičkách, tajná dostaveníčka a nocí se linoucí tóny z tanečního sálu,“ uvádí letní program ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Vrcholem letošních letních představení na Kačině je Strašidlo Cantervillské  (18. července na nádvoří zámku) nebo oblíbené zpracování klasického díla Kytice, které se hraje v historickém zámeckém divadle.

Všechny uvedené programy jsou zařazeny do Kutnohorského léta 2019, 10. ročníku  prázdninového festivalu netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení v Kutné Hoře a okolí.

 

Závěr prázdnin pak bude patřit Kefíru – největšímu rodinnému festivalu, který se koná 1. září.

 

anotace jednotlivých představení

 

Zámek je celé léto až do září otevřen každý den, v říjnu o víkendech a státních svátcích vždy od 9 do 17 hodin (poslední výprava odchází v 16 hod.).

 

Prohlídkové trasy:

I. Hospodářské zázemí zámku s konírnou

II. Zámecké interiéry, životní příběh hrabat Chotků

III. Chotkovská knihovna, galerie, divadlo, skleník

IV. Výstavy a expozice (Babiččiny kočárky, Království včel, R. K. Chotek, Mravenčení – Příliš křehké vztahy, Tváře zemědělství, Rozkulačeno, Modely lidových staveb, Chotkovské parky)

V. Vzdělávací a animační programy

 

Kontakt na zámek Kačina:

602 187 700, nzm.kacina@nzm.cz, zámecká pokladna je otevřena od 9 do 17 hodin, tel.: 327 571 170, kacina@nzm.cz.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora