Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Země živitelka 2019 – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce opět představí unikátní historické stroje

Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce20. srpna 2019

Na 46. ročník agrárního veletrhu Země živitelka, který se koná od 22. do 27. srpna v Českých Budějovicích, přiveze Národní zemědělské muzeum tři vzácné historické stroje ze své sbírky. Pro fanoušky staré techniky také připravilo zvukové záznamy zemědělských motorů  a spolu se Státní zkušebnou strojů předváděčku měření hluku. Muzeum představí své jednotlivé pobočky, na tu nejbližší – lovecký zámek Ohrada – to mají návštěvníci výstaviště pouhých 9 kilometrů.

Národní zemědělské muzeum bude na českobudějovickém Výstavišti kromě historických strojů  prezentovat především jednotlivé pobočky, kterých má v Česku celkem pět. Letos se pozornost bude soustředit zejména muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích, které bylo v červnu nově otevřeno po roční rozsáhlé rekonstrukci. Mimo tradiční veletržní expozici muzeum spolu s Výstavištěm České Budějovice připravilo obdobu původní jubilejní výstavy Největší objev – Fenomén zemědělství ve 100 předmětech, nyní upravenou jako série vzdělávacích panelů a plachet rozmístěných v areálu. Vyobrazené sbírkové předměty jsou na nich představeny v historických souvislostech a  formou jednotlivých „fenoménů“ výstava přibližuje zemědělství jako základní pilíř naší současné civilizace.

Letos bude muzejní expozice na veletrhu rozšířena i o ukázky lektorských aktivit, kterým se Národní zemědělské muzeum věnuje během roku v rámci programů pro školy. Nejmenší i školou povinní návštěvníci veletrhu si tak společně s lektory muzea mohou vyzkoušet řadu poznávacích či dovednostních her.  „Veletrh Země živitelka je pro nás každý rok místem radostného setkávání s lidmi, kteří mají zemědělství rádi, tedy s běžnými návštěvníky, s odbornou veřejností i našimi partnery z jednotlivých resortních organizací,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. Veletržní expozici Národního zemědělského muzea najdou zájemci v pavilonu Z.

Historické traktory ze sbírek Národního zemědělského muzea na veletrhu Země živitelka 2019

 

Svoboda DK 12

traktor Svoboda DK 12výroba: 1939

motor: čtyřtaktní s předkomůrkou

počet válců: 1

objem: 1 773 ccm

chlazení: vodou, odpařovací

počet rychlostí: 3 + 1

palivo: nafta (případně petrolej s olejem, hnědouhelný olej)

hmotnost: cca 1 000 kg

 

Lanz Bulldog HM 8Lanz Buldog HM - 8

výroba: 1923–1924

motor: dvoutaktní

počet válců: 1

objem: 3 820 ccm

chlazení: vodou s nuceným oběhem

počet rychlostí: 1

palivo: nafta, olej

hmotnost:  3 850 kg

 

traktor Zetor 3017

Zetor 3017

výroba: 1965

motor: čtyřdobý

počet válců: 3

objem: 2 340 ccm

chlazení: vodou  s nuceným oběhem

počet rychlostí: 10 + 2

palivo: nafta

hmotnost: do 2 000 kg

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. 

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Národní zemědělské muzeum na Zemi živitelce (foto z r. 2018, v tiskové kvalitě ke stažení níže)