Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Dýňobraní – tisková zpráva

Výstava dýní, cuket a patisonů zahájí podzim v Národním zemědělském muzeu Valtice

Dýňobraní, Národní zemědělské muzeum Valtice4. září 2019

O víkendu 7. a 8. září proběhne v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích Muzejní dýňobraní. Kromě ukázek výpěstků jsou připraveny zajímavé recepty, dýňové pokrmy i zábavné aktivity a dílna pro děti. Dýňobraní je také zahájením Výstavy dýní, cuket a patisonů, která potrvá až do 30. září.

Dýně mezi velmi oblíbené plodiny a kdo by se o nich chtěl dozvědět více, ať si nenechá ujít výstavu Dýně, cukety a patisony, která se bude, již tradičně, konat v Národním zemědělském muzeu Valtice od 7. do 30. září. Návštěvníci se mohou těšit na desítky druhů tykví, které překvapí nevšedním tvarem, velikostí či barvou, ale také na zajímavé recepty na nejrůznější dýňové pokrmy. Výstava bude zahájena Muzejním dýňobraním, která proběhne o víkendu 7. a 8. září 2019. „Součástí víkendové akce budou zábavné aktivity a muzejní dílna pro děti. Malé návštěvníky odměníme za jejich snahu dárkem, který si vyzvednou v pokladně muzea,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Valtice Vilém Křeček.

Dýně je oblíbená podzimní plodina, která k nám přicestovala z Jižní Ameriky a v českém jídelníčku se neobyčejně rychle zabydlela. I když ji vlastnostmi řadíme mezi zeleninu, díky neutrální chuti ji lze stejně dobře upravit jako ovoce. Ať už je připravena naslano či nasladko, je bohatým zdrojem minerálů a vitamínů. Některé dýně jsou však pěstovány pouze pro dekorační účely a zejména v podzimních měsících se stávají ozdobou domů, balkonů a teras.

Muzeum je možné po dobu konání výstavy a akce navštívit denně od 9 do 17 hodin. Plné vstupné činí 120 Kč; děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma; studenti nad 18 let a senioři 60 Kč. Při zakoupení společné vstupenky se zámkem Valtice platí tato vstupenka i na prohlídku muzea.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice.

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

tel.: 519 352 037, 144

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí, Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz


Dýňobraní, Národní zemědělské muzeum Valtice (foto v tiskové kvalitě ke stažení níže jako zip)