Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Rozkulačeno na Kačině – tisková zpráva

Oceněná výstava o kolektivizaci českého venkova Rozkulačeno je k vidění na zámku Kačina

Výstava Rozkulačeno na zámku Kačina26. dubna 2019

Od čtvrtka 2. května mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Rozkulačeno, která se věnuje tématu kolektivizace českého venkova. Panelová výstava byla v roce 2017  oceněna zvláštní cenou poroty soutěže Gloria Musaealis 2016.

Mezi letošními novinkami, které pro návštěvníky připravilo muzeum českého venkova na zámku Kačina, je i výstava Rozkulačeno. Panelová výstava s podtitulem Půl století perzekuce selského stavu mapuje nelehký osud sedláků a větších vlastníků půdy v období komunismu. „Výstava ukazuje i důsledky kolektivizace pro obyvatele venkova a jeho krajinu a nelehkou cestu obnovování selských hospodářství po roce 1989,“  říká kurátor výstavy Martin Kopeček.

Výstava Rozkulačeno je reinstalací výstavy oceněné zvláštní cenou poroty soutěže Gloria Musaealis 2016, která byla vystavena v hlavní budově Národního zemědělského muzea na pražské Letné v letech 2016 a 2017. Výstavu připravil autorský kolektiv z Ústavu pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem. Výstavu na zámku Kačina lze navštívit od 2. května do 31. října 2019.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora