Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Vinobraní ve Valticích – tisková zpráva

Vinobraní v muzeu zve na ochutnávky révy i na nové expozice

Vinobraní v muzeu, Národní zemědělské muzeum Valtice27. září 2019

Ochutnávka druhů révy vinné, dílny pro děti a především prohlídka nových expozic a rekonstruovaných prostor Národního zemědělského muzea Valtice. To vše přinese letošní Vinobraní v muzeu v sobotu 5. října od 9 do 17.30 hodin.

Valtická pobočka Národního zemědělského muzea oslaví příchod budoucího vína Vinobraním v muzeu. Jako každoročně je Vinobraní v muzeu součástí Valtického vinobraní, které pořádá město Valtice.

Všichni fanoušci vína mohou zhlédnout v červnu otevřenou Národní expozici vinařství, jednu ze tří expozic nově vybudovaných během rozsáhlé rekonstrukce muzea. Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí. „V muzeu na návštěvníky čeká tak trochu jiná ochutnávka. Nebude to burčák ani víno, ale samotné hrozny révy vinné ve své původní podobě,“ říká k Vinobraní v muzeu ředitel Národního zemědělského muzea Valtice Vilém Křeček.

Akci v muzeu doplní zábavné aktivity pro děti a nebude chybět ani tvořivá dílna. Malí návštěvníci si tak mohou z Vinobraní v muzeu odnést malou vzpomínku.

Na valtickém náměstí bude probíhat jarmark, kde si mohou zájemci pochutnat nejen na burčáku a dobrém víně, ale i na zajímavých kulinářských specialitách. To vše doplní bohatý hudební i taneční program všech žánrů a nebude chybět ani tradiční ukázka zarážení hory.

Vstupenka na Valtické vinobraní je v tento den zároveň vstupenkou do muzea. Muzeum je možné navštívit od 9 do 17.30 hodin.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a ve spolupráci s městem Valtice.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice.

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

tel.: 519 352 037, 144

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice

 


Národní expozice vinařství, Národní zemědělské muzeum Valtice (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)