Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Týden vědy a techniky AV ČR 2019 – tisková zpráva

Týden Vědy a techniky Akademie věd ČR již podruhé také v Národním zemědělském muzeu v Praze

Týden vědy a techniky AV ČR v Národním zemědělském muzeu6. listopadu 2019

Přednášky s předními odborníky o pivu, českém lesnictví a historické zemědělské technice, promítání archivních filmů, komentované prohlídky expozic a výstav – to vše přinese druhý ročník Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR v Národním zemědělském muzeu v Praze. Program bude v muzeu probíhat v týdnu od 12. do 15. listopadu, vstupné na všechny akce je zdarma.

Věda, svoboda, odpovědnost – tak zní podtitul letošního ročníku Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky. Mezi mnoha vědeckými ústavy a institucemi se akce již podruhé zúčastní také Národní zemědělské muzeum v Praze. Ve spolupráci s vědci z výzkumných institucí resortu zemědělství muzeum připravilo zajímavý program pro širokou veřejnost. „V resortu zemědělství působí řada výzkumných ústavů a institucí, které se věnují tématům důležitým pro naši společnost. Prostřednictvím akcí, jako jsou Noc vědců a Týden vědy a techniky Akademie ČR, se společně snažíme veřejnosti přiblížit jejich práci a výsledky,“  říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti budou po celý týden předvádět praktické ukázky ochrany lesa a malou pokusnou chemickou biolaboratoř. Návštěvníci mohou vyslechnout i přednášky o změnách krajiny v důsledku klimatických změn, migraci rostlinných i živočišných druhů, záchraně ohrožených dřevin, dendrochronologii i ochraně lesů.

Fenoménu piva jsou věnovány hned čtyři  přednášky vědců z Výzkumného ústavu pivovarnického a sladařského. Zájemci se mohou dozvědět více o historii piva, technologii výroby, surovinách, ale také o pivovarských kvasinkách, jejich vlastnostech i škodících mikroorganismech a jejich vlivu na kvalitu piva.

Vše o lepku a bezlepkové dietě je možné zjistit na diskuzním setkání s odborníky z Výzkumného ústavu potravinářského v Praze. Účastníci se dozvědí, co se stane, když budou jíst bezlepkovou stravu, aniž by trpěli celiakií, jaký je rozdíl mezi alergií a intolerancí k lepku, zda je bezlepková strava zdravější a méně kalorická či jak se změnil lepek za posledních 50 let, zda je možné celiakii vyléčit nebo ji získat i v seniorském věku.

Na návštěvníky čekají také komentované prohlídky stálých expozic muzea. Expozicí Jede traktor je provede Vladimír Michálek, ředitel Muzea zemědělské techniky v Čáslavi a kurátor podsbírky dopravy, zdrojů energií a samochodných strojů. Expozice Jede traktor představuje na ploše přes 500 m² více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Komentované prohlídky se uskuteční také v expozici Zemědělství, na výstavě Lesníkův rok i hlavní výstavě sezony Jindřich Štreit a Cykly. Promítat se budou  archivní filmy o československém lesnictví a potravinářství.

V závěru týdne se v muzeu bude konat vědecká konference Voda, zemědělství, průmysl a právo po roce 1869, která bude mapovat vývoj vodního zákonodárství v širokých mezioborových souvislostech s poukázáním na aktuální otázky vodního hospodářství a vody a vodních zdrojů jako existenčního tématu pro lidstvo.

 

> podrobný program Týdne vědy a techniky v Národním zemědělském muzeu

 

Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky

Již 19. ročník festivalu Týden vědy a techniky AV ČR se uskuteční od 11. do 17. listopadu po celé republice. Návštěvníkům nabídne přednášky, prohlídky laboratoří a vědeckých pracovišť a institucí, filmová promítání, výstavy, science show a mnoho dalšího. Letošním mottem festivalu je Věda, svoboda, odpovědnost, které ve všední dny zastoupí přednášky, workshopy nebo filmová promítání na téma globálních hrozeb, jako jsou klimatické změny, přírodní katastrofy, plýtvání potravinami, společenské hrozby a další. O víkendu se program připojí k oslavám 30. výročí sametové revoluce. Během celého týdne budou v sídle Akademie věd ČR na Národní v Praze k vidění dvě výstavy mapující významné milníky naší historie.

 

Na všechny festivalové akce je vstup tradičně zdarma, většinu z nich je však třeba si rezervovat. Kompletní program pro celou republiku a registrace na jednotlivé akce jsou uvedeny na stránce www.tydenvedy.cz.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Život – střešní  zahrada. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je k vidění také hlavní výstava sezony Jindřich Štreit a Cykly, která představuje dosud nezveřejněné fotografie českého zemědělství od známého dokumentaristy a také díla současných mladých umělců na téma cykly.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Týden vědy a techniky AV ČR v NZM Praha (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)