Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Muzejní noc na Kačině – tisková zpráva

Zámek Kačina zve na Muzejní noc i Víkend otevřených zahrad

Muzejní noc na zámku Kačina30. května 2019

V sobotu 8. června čekají návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina hned dvě zajímavé akce – Víkend otevřených zahrad a Muzejní noc. Ve 13 hodin se otevřou brány zámeckého parku, kde budou probíhat komentované procházky a ve večerních a nočních hodinách pak speciální prohlídky interiérů a výstav i oblíbená videomappingová show na fasádě zámku.

V rámci celostátní akce Víkend otevřených zahrad připravilo muzeum českého venkova na zámku Kačina tři komentované prohlídky vztahující se k pohnutým dějinám zdejšího panství. Účastníci se dozví zajímavosti o zaniklém a nově obnovovaném zámeckém arboretu, cizokrajných i domácích stromech, místní chráněné flóře a fauně nebo například o vlivu pozemkové reformy z 20. let 20. století na osudy zámku a přilehlého parku. Vycházky začínají ve 13, 15 a 17 hodin a trvají cca 45 minut.

Program mezi 13. a 18. hodinou doplňují komentované prohlídky bylinkové a zeleninové zámecké zahrady, zaměřené na nové i dávno zapomenuté plodiny. Pro děti je ve 14 a 16 hodin připraven program Stromy a keře – poznej je ve hře. Jednotlivé části programu jsou zpoplatněny částkou 50 Kč.

Kdo by chtěl na Kačinu přijet už během dopoledne, může zhlédnout výstavu psů plemene saluki, která se koná od 10 do 15 hodin v parku u zámecké knihovny. „V našem zámeckém parku je stále co objevovat a mnohá témata nelze představit veřejnosti prostřednictvím výstav a vnitřních expozic. Proto vítáme možnost zapojit se do Víkendu otevřených zahrad a parků. Řadu tajemství – faktů, které nejsou na první pohled vidět, představíme formou komentovaných prohlídek přímo v parku. Mnohé informace a netušené souvislosti se dostanou k návštěvníkům vůbec poprvé,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Výjimečnou sobotní atmosféru umocní pět videomappingových projekcí promítaných na zámeckou budovu a světelná instalace se zvukovým doprovodem na nádvoří zámku, které jsou součástí programu Muzejní noci. Autory videoprojekcí a světelné instalace jsou studenti ateliéru Time-Based Media ústecké univerzity J. A. Purkyně. Jedná se o výjimečnou příležitost poznat zámek jinak než obvykle.

Od 19 hodin si mohou rodiče s dětmi užít zábavné hry, překvapení najdou u zámecké bylinkové zahrádky, navštívit mohou také zámeckou kapli, kde budou poznávat dnes již téměř nepoužívané domácí předměty. Během Muzejní noci budou probíhat klasické prohlídky zámeckých interiérů, ve sklepení oživené o prohlídky Jak se žilo v podzámčí. V prvním patře jsou připraveny nové výstavy Mravenčení a Rozkulačeno a výstava obrazů malíře a grafika Dominika Mareše, jehož inspirací jsou přírodní živly i moderní civilizace.

V zámeckém divadle vystoupí žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Kolín, na nádvoří pak proběhne ve 20 hodin koncert sopranistky Markéty Fassati, kterému bude předcházet křest nového videoklipu v zámecké knihovně.

Hlavním bodem sobotního programu jsou videomappingové projekce, letos s názvem XXXXXL. Ateliér Time-Based Media Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem prezentuje sérii velkoformátových videoprojekcí speciálně připravených pro průčelí hlavní budovy zámku Kačina. Projekt je realizován pěti studentskými týmy a prezentuje současné přístupy nejmladší generace k médiu videa a zvuku ve vztazích s velkoformátovou architekturou. Projekce budou probíhat postupně v krátkých intervalech v celkové délce 25 minut.

V zahradním parteru bude umístěna rozsáhlá světelná instalace Jana Poše tematizující prostorové principy zahradní a parkové úpravy ve vztahu zámku jako průsečíku cest spojujících okolní vesnice.  

Atelier Time-Based Media na Katedře elektronického obrazu FUD UJEP založili před deseti lety a vedou Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus. Studium vychází z principů propojení výtvarného umění, experimentálních postupů v oblasti digitálních technologií, uměleckého zkoumání fenoménu zvuku, prostoru a času.

 

Vstup do areálu 50 Kč, vstupné do zámku 50 Kč (2. a 4. trasa), vstupné na koncert Markéty Fassati 200 Kč

 

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51, 284 01 Kutná Hora


Fotoalbum (ke stažení v tiskové kvalitě zip soubor níže)