Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Pradědečkův traktor – tisková zpráva

Letní sezonu v Čáslavi zahájí oblíbená akce Pradědečkův traktor

Pradědečkův traktor, Národní zemědělské muzeum Čáslav23. května 2019

O víkendu 1. a 2. června od 9 do 17 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Čáslav již 16. ročník předváděcí akce Pradědečkův traktor. Po oba dny budou na předváděcí ploše prezentovány v chodu vybrané historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i od soukromých sběratelů. Připraven je také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

V letošním roce přislíbilo svou účast na nejnavštěvovanější akci sezony také mnoho soukromých sběratelů historické techniky. Vedle traktorů se budou na ploše pohybovat i parní stroje, mimo jiné nákladní automobil Sentinel a lokomobila Wichterle. Jako každý rok si zaměstnanci muzea pro návštěvníky připravili předvedení exponátu, který dosud nebyl veřejnosti prezentován. Letos se jedná o svahový kombajn Gloria. Tento unikátní stroj vyráběný v rumunské Bukurešti se k nám dovážel od roku 1978, vzhledem ke značné poruchovosti se však příliš nerozšířil. „Tato dnes již tradiční akce se svým zaměřením, pestrostí a škálou vystavených strojů řadí mezi nejvíce oblíbené nejen v regionu, ale prakticky i na celém území Česka. Jsme přesvědčeni, že i po tomto ročníku budou návštěvníci odcházet spokojeni,“ říká ředitel pobočky Národní zemědělské muzeum Čáslav Vladimír Michálek.

Během doprovodného programu vystoupí například místní silák Jiří Žaloudek, který při jednom z minulých ročníků vytvořil silácký rekord zapsaný v České knize rekordů. Své umění předvede i jeden z nejlepších tanečníků stylu break dance a pro malé i velké návštěvníky bude připraveno skupinové bubnování. Na akci je zajištěn stánkový prodej s občerstvením a suvenýry. V celém areálu je bezbariérový přístup a dostupné parkování před branou areálu. Podrobný harmonogram akce naleznete zde.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana

 

Vstupné na akci je 100 Kč, snížené 50 Kč, rodinné (2+2) 250 Kč.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav