Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Vinobraní – tisková zpráva

Vinobraní a dožínky na zámku Kačina

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině 2019

3. září 2019

V sobotu 7. září se v Národním zemědělském muzeu Kačina uskuteční sedmý ročník Krajského vinobraní a dožínek. Od 9:30 do 19 hodin budou probíhat nejen ochutnávky a prodej vín, ale i doprovodný program – koncerty, divadlo, cimbálovka, ukázky parkurového skákání, výstava zemědělských strojů či řemeslné trhy.

Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku a prodej vín českých, moravských i zahraničních vinařů a nebude chybět burčák či čerstvě lisovaný vinný mošt. Na několika pódiích umístěných v areálu zámku Kačina bude probíhat doprovodný hudební a divadelní program, představí se například Orchestr Jaroslava Ježka, Michal Karban Trio, Green Day Revival nebo známá slovenská skupina NO NAME. Pódium umístěné za zámeckou knihovnou bude patřit místním skupinám 4G, Vesper, Pepíno Matura Band nebo Bureš Band. Organizátoři nezapomněli ani na děti a přichystány jsou divadelní a písničková představení. „Empírový zámek Kačina býval především samozásobitelským statkem a kromě zámeckého parku k němu patřily také rozsáhlé polnosti. Oslavy vína se zde konaly už za dob hraběte Chotka a my jsme rádi, že se sem tato novodobá tradice už po sedmé vrací,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Pavel Douša.

Součástí letošních Krajských dožínek a vinobraní bude také výstava zemědělské techniky, prezentace regionálních výrobků, výstava domácích zvířat z farmy, naučná stezka pro děti, ukázka parkurového skákání, těžkého tahu koněm nebo králičího hopu. Svou práci předvedou také hasiči z HZS Kutná Hora. Nebude chybět ani oblíbená fontána hraběte Chotka s tekoucím vínem, která je odkazem na tradici vinařství na zámku a oslavy vína, které se zde konaly již v roce 1847. 

Novinkou letošního ročníku bude bezhotovostní platba za občerstvení prostřednictvím čipovacího zařízení. Zajištěna je kyvadlová doprava z Kutné Hory a Čáslavi. Kompletní program návštěvníci naleznou na www.vinobraninakacine.cz a facebookové stránce Vinobraní na Kačině.

Ve stejném termínu, tedy v sobotu 7. září, se konají také Dožínky na pražské Letné, pořádané Zařízením služeb, resortní organizací Ministerstva zemědělství. Na této akci se Národní zemědělské muzeum bude prezentovat Pojízdným muzeem a stanem s programem pro děti. V Národním zemědělském muzeu v Praze, bude po celý den vstup zdarma a kolem 15. hodiny je pro návštěvníky přichystáno vystoupení folklorní skupiny na muzejním dvoře.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky Kačina

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora

 


Krajské dožínky a vinobraní na Kačině (foto z roku 2018), ke stažení v tiskové kvalitě zip soubor níže