Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Národní myslivecké slavnosti – tisková zpráva

Na oblíbené Národní myslivecké slavnosti letos nově naváže Dětský myslivecký den

Národní myslivecké slavnosti, Národní zemědělské muzeum Ohrada17. června 2019

V sobotu 22. června od 9 do 17 hodin se v Národním zemědělské muzeu Ohrada koná už 18. ročník Národních mysliveckých slavností. V neděli pak nově navazuje Dětský myslivecký den. Po oba dny je nachystán bohatý doprovodný program – ukázky práce s koňmi, lovecká kynologie, sokolnictví, exkurze za zvěří do blízké obory, cimbálová muzika či vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu.

Ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou a časopisem Myslivost pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada již 18. ročník Národních mysliveckých slavností. Akce se koná v celém areálu loveckého zámku, tedy v interiérech, na nádvoří i před zámkem. Milovníky myslivosti i návštěvníky z řad široké veřejnosti čeká například mistrovství republiky ve vábení jelenů a jiných druhů zvěře, ukázky lovecké kynologie, mysliveckého troubení, sokolnictví nebo třeba také předávání mysliveckých vyznamenání. „Národní myslivecké slavnosti jsou tradičně velmi oblíbené a navštěvované. Akce je skvělou příležitostí jak komplexně představit myslivost široké veřejnosti a zároveň se tu setkávají odborníci a příznivci tohoto oboru z celé republiky,“ říká náměstek generálního ředitele a ředitel pobočky Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Na jednotlivých stanovištích se představí okresní myslivecké spolky, lesní pedagogika Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a Rybářská škola Vodňany. Prezentovány budou také ukázky nářadí a nástrojů, které používají myslivci, lesníci a kutilové. Nedílnou součástí jsou prodejní stánky s mysliveckými potřebami všeho druhu. Připraveny jsou také čtyři exkurze autobusem do Staré obory, kde budou k vidění mufloni, daňci i divoká prasata.

Program na nádvoří zámku doplní vystoupení pěveckého sboru z Míkovic a cimbálová muzika Svlačáci. V 11:30 hodin projde slavnostní myslivecký průvod s koňmi se sulkou. Na louce před zámkem bude ke zhlédnutí vystoupení „dámy v sedle“, ukázky vozatajství, koňský zápřah s kládou, koňské i psí spřežení či přehlídka výcviku sokolnických dravců. Po celý den bude programem provázet živá hudba. Vystoupí dětský folklorní soubor Dráček, který vystřídá hudební skupina Hráz a kapela Pavla Havlíka.

Součástí programu bude i vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu, která potrvá až do 25. srpna. Tematika myslivosti na uměleckých předmětech provází člověka odpradávna a je součástí každé kultury, stejně jako samotný lov a chov zvěře. Jsou také důležitým zdrojem informací o samotném způsobu lovu, myslivosti a přírodním prostředí. Výtvarník Roman Provazník a umělecký řezbář Petr Tříska propojili ve svých dílech současnost s minulostí  uměleckými předměty z fondu Národního zemědělského muzea. Představí se různé techniky a materiály ve spojení myslivosti s různými uměleckými obory. Vernisáž výstavy proběhne na hlavním podiu za účasti výtvarníka Romana Provazníka. Výstavu doplní výtvarný koutek pro nejmenší, kde si budou moci vyzkoušet zručnost  výtvarníka a malíře mysliveckých motivů a zároveň budou moci svá díla vystavit jako opravdoví umělci.

Na Národní myslivecké slavnosti naváže v neděli 23. června Dětský myslivecký den. Pro rodiny s dětmi je nachystán celodenní program v rámci ročního finále projektu Malý adept myslivosti. Děti i jejich rodiče se mohou těšit na stanoviště sokolníků, vábičů, kynologů, trubačů, lukostřelců a dalších, které je seznámí s mysliveckými dovednostmi. Na akci vystoupí dětský pěvecký sbor Sboreček a proběhne společné zpívání mysliveckých písniček. Dovednosti si holky a kluci také mohou vyzkoušet při výrobě ptačích budek nebo na poznávací stezce, kde je po splnění úkolů čeká odměna.

Při prohlídce zámeckých expozic je během víkendu možné v Rybářské chodbě zhlédnout výstavu Do divočiny/Into the Wild. Snímky rodinného tandemu Photocech – otce a syna, Vladimíra Čecha staršího a mladšího – pocházejí z jejich cest po celém světě a přinášejí závan exotiky na velkoformátových barevných fotografiích cizokrajných zvířat i krajin. Z nově získaných exponátů muzea stojí za pozornost dermoplastika losice, která je součástí expozice původní srstnaté zvěře v 1. patře muzea. V loňském roce samici losa evropského darovala Národnímu zemědělskému muzeu Ohrada sousední ZOO Hluboká.

 

Národní myslivecké slavnosti se konají pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy a nábytkem z paroží a nově také původními velkoformátovými plátny malíře Johanna Georga de Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Národní myslivecké slavnosti (foto v tiskové kvalitě ke stažení níže)