Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Příroda v ilustraci – tisková zpráva

Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí výtvarnici Barboru Janů

Příroda v ilustraci, Barbora Janů; Národní zemědělské muzeum Ohrada8. srpna 2019

Od čtvrtka 15. srpna mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Ohrada možnost zhlédnout výstavu z cyklu Příroda v ilustraci. Letošní ročník je věnován autorce Barboře Janů a potrvá do 31. října.

Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá na loveckém zámku Ohrada již od roku 2004. Jeho cílem je formou samostatných výstav postupně představovat přední české ilustrátory knih o přírodě. Návštěvníci se tak blíže seznámí s autory, jež dosud znali jen z reprodukcí jejich výtvarných děl. Do cyklu jsou zařazováni autoři zabývající se vědeckou ilustrací i ilustrátoři populárně naučných knih a beletrie s tematikou přírody. „Výstavy Příroda v ilustraci se v našem muzeu konají už více než deset let a za tu dobu měli návštěvníci možnost seznámit se s mnoha způsoby a výtvarnými technikami, jakými se dá zachytit a vyobrazit příroda. Příroda je věčnou inspirací, což dokazují i obrazy letošní autorky Barbory Janů,“ říká  generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Letošní, již 11. ročník cyklu, je věnován příslušnici mladší generace – Barboře Janů. Tato výtvarnice se věnuje vědecké a naučné ilustraci, maluje zvířata, rostliny a houby. Zabývá se studiem zvířecí anatomie, zkoumá detailně barevnost rostlin a přesně vykresluje ojedinělé tvary hub. Používá především techniku akvarelu. Ilustrovala například atlas Léčivé a zrádné síly hub vydaný roku 2014 v Praze.

Výstava se koná od 15. srpna do 31. října 2019 v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz