Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2019

Lesnický den na Ohradě – tisková zpráva

Lesnický den letos přinese dřevorubeckou show

Lesnický den na loveckém zámku Ohrada10. října 2019

Dřevorubecká show, ukázky řemeslné práce se dřevem, projekce filmů i výstava historických pil. To vše čeká návštěvníky letošního Lesnického dne v Národním zemědělském muzeu Ohrada. V sobotu 19. října od 9 do 17 hodin je pro zájemce připraven nabitý program, hudební produkce i občerstvení.

Novinkou Lesnického dne na loveckém zámku Ohrada je dřevorubecká show za účasti vicemistra světa Martina Komárka. Show bude probíhat v 11 a ve 14 hodin. Součástí bude také prezentace motorových pil STIHL, švédských seker Hultafors a lesnických strojů a štípaček dřeva Manatech.

Na programu Lesnického dne je také promítání lesnických filmů, ukázky lesní pedagogiky, dřevosochání či výroby dřeváků, dřevěných koryt, šindelů i ručního opracování dřeva na trámy a na fošny. Na návštěvníky čeká i výstava historických pil od české firmy RINCO, doplněná o unikátní exponáty ze sbírek Národního zemědělského muzea. „Chceme představit práci lesníků z pohledu historie, zapomenutých řemesel i vývoje lesnických nástrojů, ale také jejich práci současnou, kdy lesníci napínají všechny síly k boji s kůrovcem. Zábavu i poučení u nás najdou návštěvníci všech věkových kategorií,“ říká zástupkyně ředitele Národního zemědělského muzea Ohrada Jana Melcrová.

Lesnického dne se zúčastní Radan Bernacký, spoluautor knihy Motorová pila a její historie, kterou v letošním roce vydalo Národní zemědělské muzeum. Zájemci si knihu budou moci koupit a také si ji nechat podepsat. Návštěvníci si také mohou prohlédnout expozice muzea a výstavy Příroda v ilustraci – Barbora Janů a Lýkožrout smrkový – pohroma lesa.

Výstava o kůrovci je zajímavá nejen ukázkami muzejních sbírkových předmětů, které se vztahují k biologii a metodám boje s tímto škůdcem, ale také vypráví příběh kůrovcových lesních kalamit na pozadí tří lesnických generací. Představuje přehled historických kalamit, ukázky z odborné literatury a dobové fotografie, dokládající dlouhodobý boj lesníků o zdravé hospodářské lesy.

Pro děti jsou připraveny tvořivé výtvarné dílny a o hudební doprovod se postará kapela Kůrovci.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Kontakt:

Jana Melcrová

zástupkyně ředitele pobočky Ohrada

Národní zemědělské muzeum

tel.: 728 229 745       

jana.melcrova@nzm.cz