Tiskové zprávy

Národní zemědělské muzeum ve Valticích zve na Muzejní noc, výstavu Barevná inspirace i prohlídku LVA s generálním ředitelem – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum ve Valticích zve na Muzejní noc, výstavu Barevná inspirace i prohlídku LVA s generálním ředitelem

Národní zemědělské muzeum ve Valticích zve na Muzejní noc, výstavu Barevná inspirace i prohlídku LVA s generálním ředitelem29. května 2023

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny nabídne i letos v rámci 19. ročníku Festivalu muzejních nocí vstup zdarma do všech svých expozic. Krom nevšedního zážitku z večerní prohlídky čekají na malé i velké návštěvníky zábavné prvky a kvízy a také výstava Barevná inspirace plná nejrůznějších druhů balkonových květin a letniček. Muzejní noc se koná v pátek 2. června, výstava Barevná inspirace bude ke zhlédnutí až do konce sezony.

Muzejní noc bude probíhat od 17 do 22 hodin a návštěvníci si při této příležitosti budou moci bezplatně projít Národní expozici vinařství, expozice věnované přírodnímu bohatství Lednicko-valtického areálu, půdě a mnohé další. Stálé expozice nabízí po rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci v letech 2018–2019 řadu interaktivních prvků a kvízů, které zaujmou děti i dospělé.

Při průchodu pavlačí upoutá výstava velkoformátových fotografií nazvaná Víno a tradice, v pavilonu výstava věnovaná zakladateli genetiky G. J. Mendelovi s interaktivním modelem tornáda či rostlinami ve zkumavkách a na nádvoří pak venkovní panelová výstava o jablečných odrůdách či rostlinných škůdcích nebo živé ryby zdejších rybníků.

Na interaktivní naučné tabuli si mohou návštěvníci ověřit své znalosti zvířat a stromů Lednicko-valtického areálu, zout si boty a projít se po pocitovém chodníku nebo vyzkoušet doprovodné zábavné prvky a kvízy o zajímavostech z přírodní říše okolní krajiny, kterou po staletí budoval rod Lichtenštejnů.

Výstava Barevná inspirace přinese přehlídku různých druhů balkonových květin a letniček, která potěší všechny příznivce květin a pěstitele. Výstava byla připravena ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič – Důbrava. A návštěvníci zde najdou petúnie, pelargonie, lantány, lobelky, fuchsie a mnohé další.

Díky novým truhlíkům a výstavním stojanům bude letošní ročník oproti těm předchozím kompozičně odlišný. Chybět nebudou základní informace o nárocích na pěstování či ochraně rostlin proti škůdcům ani naučná hra pro děti s modely hmyzu v nadživotní velikosti ukrytými mezi květinami. Pomocí QR kódu si návštěvníci budou moci přečíst zajímavé informace například o slunéčku sedmitečném či kudlance nábožné.

Komentovaná procházka lednickým parkem s generálním ředitelem NZM Zdeňkem Novákem

Generální ředitel NZM Zdeněk Novák provede zájemce lednickým parkem. Komentovaná procházka se koná v úterý 6. června od 14 do 17 hodin. Zdeněk Novák je zahradním architektem, památkářem, kulturním manažerem a expertem na problematiku v oblasti správy a legislativy kultury. Specializuje se mimo jiné na krajinotvorbu a historické zahrady a během prohlídky se zaměří na zajímavosti a krásy jedinečné lichtenštejnské zahradní tvorby v krajině Lednicko-valtického areálu.

Sraz zájemců o prohlídku je u vstupu do zámeckého skleníku v úterý 6. června ve 14 hodin.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019. Virtuální prohlídka NZM Valtice.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení