Tiskové zprávy

Kouzelné Vánoce a podivné tradice na Kačině – tisková zpráva

Kouzelné Vánoce a podivné tradice na Kačině

28. listopadu 2023

Co vše přinese druhá adventní neděle na Kačině? Celodenní program v neděli 10. prosince bude opět patřit vánočním tradicím, zvykům a řemeslům. Oproti loňskému roku se ovšem letos návštěvníci vypraví i za hranice Kačiny, za zvyky nejen českými, ale i zahraničními.

Víte, kdo nosí dárky v Itálii, jaká štědrovečerní večeře se podává v Japonsku nebo čím zdobí stromeček v Argentině? I takové zajímavosti se dozvíte během druhé adventní neděle na zámku Kačina. V jedinečných prostorech zámeckých sklepů bude návštěvníky čekat adventní trh plný vánočních lákadel, ručních výrobků a tvořivých dílniček, kde si všichni mohou vyrobit vánoční dárek či dekoraci a vyzkoušet světové vánoční tradice.

Po celý den nebudou chybět oživené prohlídky vyzdobených interiérů zámku s představením Komorné Lidky adventní sen nebo vánočně naladěný Duch Rudolf se svou hraběnkou. V Chotkovské knihovně zazní koncert dětského sboru Palášek a proběhne divadelní představení Klubu přátel divadla.

Na nádvoří zámku si návštěvníci budou moci pochutnat na slaných a sladkých dobrotách, zahřát se vánočním punčem nebo svařákem, nakoupit drobnosti u stánků s řemeslnými výrobky. Děti mohou využít kačinskou pobočku Ježíškovy pošty a poslat svůj dopis s vánočním přáním nebo je mohou pošeptat Ježíškovi u betlému v životní velikosti v zámecké kapli.

Adventní náladu doplní vánoční výzdoba zámeckého parku a zámku i tradiční zabijačkové hody v areálu kočárovny. Ve vstupním rondelu zámku bude po celý advent k vidění výstava betlémů z různých koutů Čech a Moravy. Také letos zde bude umístěn vánoční strom, pod který je možné po celý advent klást dárky osamělým seniorům. Předány budou prostřednictvím sociálních pracovníků před poslední adventní nedělí.

Po setmění se za přítomnosti rodiny Chotků a doprovodu koled v podání dětského sboru rozsvítí adventní svíce.

Podrobný program

10:00–16:30 vánoční jarmark

adventní zvyky, tvůrčí a řemeslné dílničky

výstava betlémů

tradiční zabijačka

10:00, 12:00 a 14:00  Komorné Lidky adventní sen – oživené vánoční prohlídky interiérů

10:45, 12:45 a 14:45  prohlídka 13 Chotkovských interiérů s vánočně naladěným Duchem

14:30–15:15  koncert pěveckého sboru Palášek

16:00 slavnostní zapálení druhé adventní svíčky na vánočním věnci,  hudební doprovod

Vánoční otevírací dny zámku: 2.–3. prosince; 9.–10. prosince.; 16.–17. prosince; 26.–31. prosince 2023 a 2. ledna 2024 vždy od 10 do 16 hodin. Návštěvníkům budou k dispozici všechny zámecké okruhy a aktuální výstavy. Rozsvěcení adventních svíček se můžete zúčastnit každou neděli vždy v 16 hodin.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým klasicistním klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako jsou chotkovská knihovna, divadlo, skleník nebo konírna. Virtuální prohlídka NZM Kačina.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagramTisková zpráva a foto ke stažení