Tiskové zprávy

Národní zemědělské muzeum ve Valticích se návštěvníkům otevře v sobotu 1. dubna! – tisková zpráva

Národní zemědělské muzeum ve Valticích se návštěvníkům otevře v sobotu 1. dubna!

28. března 2023

12. dubna od 15 hodin zveme všechny zájemce o novinářskou prohlídku areálu NZM Valtice.

V rámci setkání Vám nabídneme prohlídku muzea s našimi kurátory, včetně nahlédnutí do veřejnosti běžně nepřístupných depozitářů, představení nejcennějších exponátů muzea – historických vinařských lisů i ukázku originálu listiny zapsání Lednicko-valtického areálu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Svou účast prosím potvrďte do 11. dubna 2023 na email tiskove@nzm.cz.

Národní zemědělské muzeum ve Valticích se návštěvníkům otevře v sobotu 1. dubna!Nově je pro návštěvníky na muzejní pavlači připravena výstava velkoformátových fotografií na téma Víno a tradice, která přibližuje momenty ze života vinařských obcí. Venkovní panelová výstava Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás například odhalí, kdo stojí za zčernalými ořechy nebo žloutnutím révy a výstava Sbírka parafínových modelů jablek představí různé odrůdy oblíbeného ovoce.

NZM Valtice dále nabídne kromě svých stálých interaktivních expozic věnovaných vinařství, přírodnímu a kulturnímu bohatství Lednicko-valtického areálu a půdě prodlouženou výstavu o zakladateli genetiky – G. J. Mendelovi. V červnu bude zahájena letní výstava balkonových květin a letniček Barevná inspirace, která potěší nejedno oko a také děti, které budou moci mezi květinami hledat ukryté modely hmyzu v nadživotní velikosti, a také se uskuteční již tradiční Muzejní noc. S podzimem přichází Muzejní dýňobraní a výstava dýní, cuket a patisonů, nově doplněná o cibuloviny. Začátek října se ponese v duchu Muzejního vinobraní.

Pro školky a školy jsou i letos připraveny zábavné a poučné lektorské programy. Valtické expozice nabízejí spoustu interaktivních prvků a zapojí všechny smysly, včetně čichu!


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019. Virtuální prohlídka NZM Valtice.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Tisková zpráva a foto ke stažení