Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

 Zpět na aktuální výpis tiskových zpráv

Advent v muzeu zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Advent v muzeu zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

2. prosince 2022

Velbloud, lamy, poník i koza budou součástí živého betlému v Národním zemědělském muzeu v Praze. Kromě betlému si mohou návštěvníci zazpívat koledy, oživit staré vánoční zvyky, zdobit cukroví i vyrobit drobné vánoční dárky. Advent v muzeu se koná 10. prosince od 10 do 17 hodin.

ke staženídocfoto


Zámek Ohrada zve na adventní program

Zámek Ohrada zve na adventní program

29. listopadu 2022

Rok utekl a muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství opět zve na oblíbenou akci Advent na zámku Ohrada. Letos se koná třetí adventní neděli 11. prosince od 14 do 18 hodin. Návštěvníci budou mít možnost strávit tvůrčí a poklidný podvečer výrobou vánočních ozdob i společným zpíváním koled.

ke staženídocfoto


Advent s příchutí tradic, zvyků i jitrnic. Pod vánoční strom je možné přinést dárek pro seniory

Advent s příchutí tradic, zvyků i jitrnic. Pod vánoční strom je možné přinést dárek pro seniory21. listopadu 2022

Druhá adventní neděle na Kačině bude patřit vánočním zvykům, tradicím a řemeslům. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a andělem. Nově mohou návštěvníci v areálu kočárovny ochutnat také zabijačkové speciality.

ke staženídocfoto


Letenská husa a košt svatomartinského vína

Letenská husa a košt svatomartinského vína8. listopadu 2022

Po dvouleté pauze se v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné opět chystá oblíbená akce Letenská husa a košt svatomartinského vína. V sobotu 12. listopadu se návštěvníci mohou těšit na ochutnávky a prodej svatomartinských vín, divadlo, tematické dílny i cimbálovou muziku. Akce se koná od 10 do 17 hodin.

ke staženídocfoto


Zázraky šlechtění: Přednáškový cyklus Z(věda)ví letos bude o pokroku v genetice, domácích mazlíčcích i pivu

Zázraky šlechtění: Přednáškový cyklus Z(věda)ví letos bude o pokroku v genetice, domácích mazlíčcích i pivu 4. listopadu 2022

Bouráme mýty, prezentujeme fakta. I v letošním roce Národní zemědělské muzeum připravilo cyklus vzdělávacích přednášek Z(věda)ví, tentokrát s názvem Zázraky šlechtění. U příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela jsou přednášky věnovány zemědělskému šlechtění a novým poznatkům z oblasti genetiky. O výsledcích výzkumů i zemědělské praxe se posluchači mohou dozvědět od 3. listopadu do 1. prosince v NZM Praha.

ke staženídocfoto


Myslivecký den provoní zvěřinové speciality

Myslivecký den provoní zvěřinové speciality15. října 2022

Sokolníci, lovečtí psi, trubači, lesní a myslivecké zajímavosti, virtuální lukostřelba, dětská myslivecká stezka i výtvarné dílny – to vše přinese v sobotu 22. října od 10 do 17 hodin Myslivecký den v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Nebudou chybět ani zvěřinová show, street food zvěřinové delikatesy a kuchařské workshopy.

ke staženídocfoto


Zámek Kačina se se svými návštěvníky rozloučí tradičním Zámeckým čajováním

Zámek Kačina se se svými návštěvníky rozloučí tradičním Zámeckým čajováním11. října 2022

Už čtvrtý ročník oblíbené akce Zámecké čajování se uskuteční v sobotu 22. října od 10 do 17 hodin. Návštěvníci tak budou mít příležitost rozloučit se s průvodci  a odborníky, kteří o ně celou sezonu pečovali v Národním zemědělském muzeu Kačina. Muzeum přestaví plody (nejen) zámeckých zahrad a návštěvníky čekají receptury z doby, kdy zámek vlastnil rod Chotků, čaje z bylinkové zahrady, čokolády a dalších dobroty.

ke staženídocfoto


Domádo – spanilá jízda aneb rozloučení se sezónou

Domádo – spanilá jízda aneb rozloučení se sezónou6. října 2022

Poslední letošní akce v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi proběhne v sobotu 15. října od 13 hodin. Součástí bude přehlídka traktorů domácí výroby, soutěže, vyhlášení vítěze výstavy Traktory domácí výroby i drakiáda pro děti.

ke staženídocfoto


Moravskoslezský jarmark – Kultura a tradice, to nám chutná nejvíce

Moravskoslezský jarmark – Kultura a tradice, to nám chutná nejvíce5. října 2022

V sobotu 8. října se od 11 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Ostravě koná akce Kultura a tradice, to nám chutná nejvíce aneb Moravskoslezský jarmark, na které se představí držitelé místních regionálních značek. Součástí jarmarku budou prodej a ochutnávka regionálních produktů i možnost vyzkoušet si tradiční řemesla.

ke staženídocfoto


Lesnický den na Ohradě představí práci dřevorubců a také česká národní plemena psů

Lesnický den na Ohradě představí práci dřevorubců a také česká národní plemena psů5. října 2022

Lesnický den je oslavou práce lesníků a všech, kteří se starají o naše lesy. Minulý ročník byl zasvěcen lesním kočím a jejich koním, ten letošní je věnován práci a dovednostem dřevorubců a jejich nezbytné technice – motorovým pilám. Pestrý program doplní kynologická přehlídka českých národních plemen psů. Akce se koná v sobotu 8. října od 10 do 13 hodin.

ke staženídocfoto, plakát


Po dvouleté pauze pořádá muzeum oblíbené Muzejní vinobraní 

Po dvouleté pauze pořádá muzeum oblíbené Muzejní vinobraní 26. září 2022

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny po dvouleté odmlce kvůli pandemii koronaviru opět pořádá oblíbenou akci Muzejní vinobraní, která je součástí městského vinobraní ve Valticích. Účastníci vinobraní mají v sobotu 1. října vstup do muzea zdarma.

ke staženídocfoto


První říjnový víkend bude patřit oblíbené akci Koně na Kačině

První říjnový víkend bude patřit oblíbené akci Koně na Kačině23. září 2022

Během soboty 1. října se na akci zámku Kačina představí různá plemena koní, včetně starokladrubských koní a koní Kinských. K vidění budou ukázky práce v zápřahu a tahu i přehlídky jezdeckého umění. Vyvrcholením bude Hubertova jízda zámeckým parkem, která jako připomínka parforsních honů tradičně ukončuje jezdeckou sezónu. Akce se koná od 10 do 17 hodin.

ke staženídocfoto


Krajská zahrádkářská výstava – Život na zahradě

Krajská zahrádkářská výstava – Život na zahradě21. září 2022

Národní zemědělské muzeum v Ostravě zve všechny zájemce na Krajskou zahrádkářskou výstavu Českého zahrádkářského svazu, která se uskuteční ve dnech 23. a 24. září. Součástí akce bude i 11. ročník Mezinárodní soutěže dětí v zahradnických dovednostech, která proběhne v pátek 23. září.

ke stažení: docfoto


Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly20. září 2022

Už pošesté se Národní zemědělské muzeum v Praze na jeden večer v roce promění v centrum zemědělské vědy. Jak dobrodružné to může být, i letos přiblíží výzkumníci z různých oblastí živočišné a rostlinné výroby, lesního a vodního hospodářství i potravinářství. Noc vědců se koná v pátek 30. září od 17 do 22 hodin.

ke stažení: doc, plakát, foto


Druhý ročník Noční jízdy přinese fireshow i zkoušku odvahy

Druhý ročník Noční jízdy přinese fireshow i zkoušku odvahy16. září 2022

Druhý ročník akce Muzejní noc – noční jízda přinese netradiční program – bar se svítícími drinky, hudební vystoupení, jízdy na osvětlených vozech a závěr večera bude patřit fireshow. Po celou dobu akce bude probíhat i Noční bojovka pro otrlé. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi se koná v sobotu 24. září od 18 do 23 hodin.

ke staženídocfoto


Nová výstava představí světový klenot – Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem

Nová výstava představí světový klenot – Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem

15. září 2022

Výstava prezentuje vznik a vývoj krajiny hřebčína v Kladrubech nad Labem, jež je od roku 2019 zapsána v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Výstava je společným dílem Národního zemědělského muzea a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze a vznikla ve spolupráci s Národním hřebčínem Kladruby nad Labem. Ke zhlédnutí bude do 1. února 2023.

ke staženídoc, foto, plakát


Mše svatého Eustacha uctí patrona myslivců a pomocníka v nouzi

Mše svatého Eustacha uctí patrona myslivců a pomocníka v nouzi14. září 2022

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada nechá v úterý 20. září sloužit mši za myslivce a lesníky k poctě svatého Eustacha, prvního patrona myslivců a jednoho ze čtrnácti pomocníků v nouzi. Mše proběhne v zámecké kapli od 17 hodin.

ke staženídocplakát


Na Vorařském dni se letos budou slavit výročí

Na Vorařském dni se letos budou slavit výročí 7. září 2022

Vorařský den v Národním zemědělském muzeu na Ohradě letos spojuje několik zajímavých výročí – 180 let otevření muzea na zámku Ohrada veřejnosti, 120 let od založení spolku Vltavan Purkarec a výročí 100leté historie plavecké rodiny Husů z Hladné. Hlavní poslání akce však zůstává stejné – udržování tradic voroplavby. Vorařský den se koná v sobotu 10. září od 9 do 16 hodin.

ke staženídocfoto


Víkend v NZM Valtice bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisony

Víkend v NZM Valtice bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisony7. září 2022

Znáte dýňový kečup nebo hořčici? Národní zemědělské muzeum ve Valticích chystá i letos tradiční podzimní akci zaměřenou na tykvovité plodiny, které vynikají svojí tvarovou i barevnou pestrostí a také stále větší popularitou v našem jídelníčku. Návštěvníci si mohou prohlédnout letošní úrodu dýní, cuket a patisonů a inspirovat se zajímavými recepty či způsoby zpracování. Děti čeká halloweenské tvoření a zábava. Muzejní dýňobraní se koná 9.–11. září od 9 do 17 hodin. Výstavu je následně možné zhlédnout až do 30. září.

ke stažení: doc, foto


Dožínky v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi ve znamení folkloru a tradic

Dožínky v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi ve znamení folkloru a tradic24. srpna 2022

Dožínkový jarmark a průvod, hudební a taneční folklorní vystoupení, otevřené muzejní depozitáře i expozice, pivní soutěže i přehlídka automobilových veteránů čeká návštěvníky druhého ročníku akce Dožínky – pivní slavnosti v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi. V sobotu 27. srpna začíná program v 9 hodin a potrvá do 17 hodin.

ke stažení: doc, foto


Sobotní Noc na Kačině nabídne bohatý noční program, dopoledne je věnováno orientačnímu běhu a výstavě pudlů

Sobotní Noc na Kačině nabídne bohatý noční program, dopoledne je věnováno orientačnímu běhu a výstavě pudlů16. srpna 2022

Sobota 20. srpna na zámku Kačina přinese program pro všechny věkové kategorie, sportovce i milovníky kultury. Noční stezka plná strašidelných pohádkových bytostí, koncerty, divadla, speciality zámecké kuchyně, oživené prohlídky v zámeckých interiérech i občerstvení na nádvoří patří Noci na Kačině. Během dne se v areálu Kačina konají také klubová výstava psů plemene pudl a orientační závod.

ke staženídocfoto


Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí dílo výtvarníka Jana Dungela

Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí dílo výtvarníka Jana Dungela28. července 2022

Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada už od roku 2004. Představuje tvorbu našich předních ilustrátorů knih o přírodě včetně vědecké ilustrace z oboru biologie. Letošní ročník je věnován malíři, ilustrátorovi, přírodovědci a cestovateli Janu Dungelovi. Výstava začíná 1. srpna a ke zhlédnutí bude do 31. října tohoto roku.

ke staženídocplakát


Přadleny na Kačině – výlet za poznáním tradičních i méně známých řemesel

Přadleny na Kačině – výlet za poznáním tradičních i méně známých řemesel27. července 2022

Ukázky předení, řemeslný trh, workshop a dílničky pro děti a také prohlídky zámeckého skleníku a bylinkové zahrádky přinese víkendová akce Přadleny na Kačině. V sobotu 30. července od 9 do 17 hodin.

ke staženídocfoto


 

Když člověk nabourá přirozenou evoluci… 

Když člověk nabourá přirozenou evoluci… 13. července 2022

Když vypěstujeme růži bez trnů, nepřestane vonět? Bude velké jablko pořád dost sladké? A když zbavíme kapra šupin, co si o Vánocích schováme pod talíř? Lidé vylepšují vlastnosti plodin i zvířat už tisíce let. Když však člověk takto nabourá přirozenou evoluci, musí nést i důsledky. Navštivte výstavu Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství od 22. července v Národním zemědělském muzeu v Praze.

ke stažení: docfoto


Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší – poznejte historii i současnost zemědělského šlechtění

Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší – poznejte historii i současnost zemědělského šlechtění

 28. června 2022

V červenci uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela a řada vědeckých a výzkumných institucí si připomíná jeho genialitu a odkaz. Mezi oblasti, které Mendel svým objevem ovlivnil nejvíce, patří bezesporu zemědělství. Napříč Českem se proto letos konají desítky akcí, dnů otevřených dveří, výstav, exkurzí i workshopů, které zájemcům mohou zajímavý svět zemědělského šlechtění přiblížit.

ke stažení: docfoto


Jedu v medu – akce pro všechny milovníky včelích produktů a včelaření

Jedu v medu – akce pro všechny milovníky včelích produktů a včelaření22. června 2022

Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné zve na druhý ročník akce Jedu v medu. Koná se v úterý 28. června od 13 do 17 hodin. Návštěvníky čeká Včelí stezka za poznáním, připraveny budou také workshopy, divadelní představení pro děti i setkání se včelaři.

ke staženídoc, foto


Poznejte českou myslivost na Národních mysliveckých slavnostech a Dětském mysliveckém dni

Poznejte českou myslivost na Národních mysliveckých slavnostech a Dětském mysliveckém dni 20. června 2022

Prezentace mysliveckých tradic, ukázky sokolnictví a kynologie, zvěřinové speciality, lukostřelba, ukázky využití dronů při záchraně srnčat, práce s koňmi, exkurze do Staré obory i další bohatý program přinesou letošní Národní myslivecké slavnosti. Národní zemědělské muzeum spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou zvou všechny příznivce a milovníky myslivosti na zámek Ohrada v sobotu 25. června od 9 do 17 hodin. V neděli 26. června od 10 do 16 hodin proběhne Dětský myslivecký den.

ke staženídocfoto


Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ve Valticích bude věnována G. J. Mendelovi 

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ve Valticích bude věnována G. J. Mendelovi

20. června 2021

I letos se muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny zapojí do Festivalu muzejních nocí a nabídne „nočním“ návštěvníkům vstup zdarma do svých expozic a výstav. Pro zájemce jsou připraveny doprovodné programy a aktivity zaměřené zejména na osobnost G. J. Mendela. Lákadlem je i výstava balkonových rostlin a letniček Barevná inspirace. Muzejní noc se koná v pátek 24. června od 17 do 22 hodin.

ke staženídocfoto


MAKAČÍNO – 5. ročník festivalu zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké diváky

MAKAČÍNO – 5. ročník festivalu zámeckého divadla na Kačině7. června 2022

V sobotu 11. a v neděli 12. června mohou návštěvníci absolvovat divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů. Makačíno je zkratka pro malé kačinské divadlo, festival zámeckého divadla, který se na zámku Kačina letos koná už popáté. Navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Kromě tradičních hostů jsou letos velkým lákadlem Felix Baumann a Sean Henderson či Indigo Company. Pro děti jsou připraveny dílničky a návštěvu festivalu lze spojit s programem Víkendu otevřených zahrad.

ke staženídocfoto


Zámek Kačina zve na Víkend otevřených zahrad

Zámek Kačina zve na Víkend otevřených zahrad6. června 2022

Přednášky v přírodě čekají na návštěvníky Víkendu otevřených zahrad na zámku Kačina o víkendu 11. a 12. června. Odborníci z Národního zemědělského muzea provedou zájemce kačinským parkem a jeho okolím a seznámí je se zajímavou místní květenou, historií areálu i možnostmi praktického využití pěstovaných rostlin.

ke staženídocfoto


Oblíbená akce Pradědečkův traktor se po dvou letech vrací!

Oblíbená akce Pradědečkův traktor se po dvou letech vrací!26. května 2022

V Národním zemědělském muzeu v Čáslavi se opět uskuteční Pradědečkův traktor. Sedmnáctý ročník této nejnavštěvovanější akce muzea zemědělských strojů se koná o víkendu 4. a 5. června od 8 do 17 hodin. Po oba dny budou na předváděcí ploše v areálu muzea prezentovány historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory v chodu. Vybrané stroje jsou jak ze sbírek muzea, tak i od soukromých sběratelů. Připraven je také doprovodný program pro děti i dospělé.

ke staženídocfoto


Národní zemědělské muzeum v Ostravě zve na Muzejní noc!

Národní zemědělské muzeum v Ostravě zve na Muzejní noc!26. května 2022

Živé ovečky, vlněná dílna pro děti, ukázka ručního stříhání ovcí, cimbálovka, koncert i táborák – to vše čeká návštěvníky kulturního festivalu Ostravské muzejní noci v Národním zemědělském muzeu Ostrava. Muzejní noc se koná v sobotu  28. května od 16 do 22 hodin před budovou muzea.

ke staženídocfoto


Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem! 

Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem!  24. května 2022

Zážitková výstava, ukázky modelů parních strojů, přednášky, komentované prohlídky i soutěž o vzlet horkovzdušným balonem – to vše čeká návštěvníky letošní Muzejní noci na zámku Ohrada. Národní zemědělské muzeum Ohrada, jedno z nejstarších oborových muzeí v Evropě, slaví 180 let od otevření veřejnosti. Kromě Jubilejní výstavy připravuje muzeum také srpnový Týden oslav výročí muzea. Oslavy budou zahájeny Muzejní nocí v pátek 27. května od 17 hodin.

ke staženídocfoto


Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka13. května 2022

Na letošní sezónu připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada mimořádnou výstavu Mirko Hanák – malíř a ilustrátor. K vidění je 50 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě, ale i umělcova volná tvorba.

Výstava je ke zhlédnutí do 20. července 2022.

ke staženídocfoto


Zámek Kačina zve na Muzejní noc

Zámek Kačina zve na Muzejní noc12. května 2022

V sobotu 21. května čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina kulturní akce NOČNÍKačina. V 19 hodin se otevřou brány zámeckého parku, kde bude připraven zajímavý kulturní program a po setmění proběhne oblíbená videomappingová show na fasádě zámku.

ke staženídocfoto


V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi11. května 2022

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi zve ve spolupráci s Kino na kolečkách do autokina! Promítat se bude v pátek 13. května od 21:30 hodin v areálu muzea. V neděli muzeum nabízí možnost nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupného depozitáře. Komentované prohlídky proběhnou ve 14 a v 15 hodin.

ke staženídocfoto


Fotografická výstava přiblíží studentskou tvorbu i současné zemědělství

Fotografická výstava přiblíží studentskou tvorbu i současné zemědělství 6. května 2022

Národní zemědělské muzeum zve na fotografickou výstavu studentů Ateliéru reklamní fotografie Vysoké školy Tomáše Bati ve Zlíně a Vysoké školy kreativní komunikace v Praze. Studenti pomáhali s fotografickou dokumentací současného zemědělství pro potřeby Fotoarchivu muzea. Výstava Studenti fotografují zemědělství je ke zhlédnutí do 31. června.

Veřejná vernisáž se koná v úterý 10. května v 17 hodin v budově NZM Praha.

ke staženídocfoto


Soutěž Věda pro zemi je letos vyhlášena s podtituly Tradiční rybolov a akvakultura a Běžné i netradiční obiloviny

Věda pro zemi2. května 2022

Proč je biodiverzita živočichů v zemědělské krajině důležitá? V jakém přírodním prostředí vznikají vilové čtvrti a jak se společně proměňují? Odpovědi přinese společná přednáška vítězek loňského ročníku soutěži Věda pro zemi 2021, která se uskuteční 3. května v 17 hodin v NZM Praha. Letos je Věda pro zemi vyhlášena se dvěma podtituly – Tradiční rybolov a akvakultura a Běžné i netradiční obiloviny.

ke staženídocplakát


Sobotní Bylinkový den s programem pro celou rodinu

Sobotní Bylinkový den s programem pro celou rodinu 20. dubna 2022

Prodej bylinek, sazenic, bylinkových výrobků, ale i odborné přednášky, workshopy a dílny pro děti přinese sobotní Bylinkový den. Koná se 23. dubna od 9 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné.

ke staženídocfoto


Den bezpečnosti i mistři graffiti v muzeu zemědělských strojů v Čáslavi

Den bezpečnosti i mistři graffiti v muzeu zemědělských strojů v Čáslavi20. dubna 2022

Už 21. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi uskuteční oblíbený Den bezpečnosti. Akce je určena především dětem z mateřských a základních škol. Koná se od 9 do 13 hodin a děti se budou moci seznámit s činností složek Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby i dalších organizací, jejichž akční ukázky práce proběhnou přímo v areálu muzea.

ke staženídocfoto


Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her

Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her

19. dubna 2022

K dubnovému otevření turistické sezóny na zámku Kačina patří i Chotkovské slavnosti a Kačinské hry. V sobotu 23. dubna si návštěvníci budou moci opět vyzkoušet historické sporty, při kterých se kdysi bavila šlechta i chudý lid. Součástí akce jsou prohlídky zámeckých interiérů, výstav a expozic, tržnice i divadlo pro děti.

ke staženídocfoto


Nová sezona v muzeu zemědělské techniky nabídne víkendové akce, prohlídky pro seniory i autokino

NZM Čáslav8. dubna 2022

Kromě tradičních akcí, jako jsou Den bezpečnosti či Pradědečkův traktor, proběhnou letos v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi také výstava i akce věnované traktorům domácí výroby. Muzeum myslelo i na seniory a nachystalo pro ně speciální komentované prohlídky. Na výstavě Vojáčci v krajině si přijdou na své milovníci vojenské tematiky, nově jsou vystaveny také kočáry a zaujme i venkovní panelová výstava Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství. 

ke staženídocfoto


Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela

Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela8. dubna 2022

Rok 2022 se nese ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. V muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny pro návštěvníky připravili výstavu věnovanou tomuto významnému géniovi nazvanou G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář. Ke zhlédnutí bude do 30. října.

ke staženídocfoto


Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze. Délka jednokolejné tratě je přes 70 metrů!

Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze.

7. dubna 2022

Do neděle 10. dubna je v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné možné navštívit výstavu Modulové kolejiště. Představí průřez všemi časovými epochami československé železniční dopravy.

ke staženídocfoto


Sváteční víkendy na Kačině – prohlídky zámecké  knihovny i hledání velikonočních vajec v parku

Velikonoce na Kačině7. dubna 2022

Na nadcházející víkendy nachystali na zámku Kačina pro návštěvníky sváteční program. V sobotu 9. dubna se uskuteční speciální prohlídky chotkovské knihovny v rámci akce Brány památek dokořán – Kačina dokořán a začnou také Velikonoce na Kačině, které pokračují i o víkendu 15. – 18. dubna. Nejen rodiny s dětmi mohou hledat obří velikonoční vejce v zámeckém parku. Také zámecké prohlídkové okruhy budou zaměřeny na velikonoční tematiku.

ke staženídocfoto


Přijďte se podívat na nejnovější zemědělské technologie. NZM v Ostravě zve na výstavu Zemědělství 4.0

Přijďte se podívat na nejnovější zemědělské technologie. NZM v Ostravě zve na výstavu Zemědělství 4.06. dubna 2022

Svahová sekačka naváděná GPS, multifunkční polní robot, plně autonomní stroj Farmbot nebo třeba 3D čokotiskárna – nejen tyto technologické unikáty najdou návštěvníci Národního zemědělského muzea v Ostravě na výstavě Zemědělství 4.0.  Výstava je doplněna o panely srovnávající vize moderní techniky z doby před 70 až 100 lety s tím, kam se technologie skutečně posunuly. Výstava začíná 5. dubna a potrvá do 28. února 2023.

ke staženídocfoto


Areál Kačina zahajuje návštěvnickou sezónu, první návštěvníci mají komentované prohlídky zdarma

Areál Kačina zahajuje návštěvnickou sezónu23. března 2022

Letošní návštěvnická sezóna v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už tuto sobotu 26. března. Atraktivním programem se snaží navázat na loňskou rekordní návštěvnost, která překonala stotisícovou hranici.

ke stažení: docfoto


Národní zemědělské muzeum připravilo program pro ukrajinské uprchlíky. Vstup mají zdarma.

Národní zemědělské muzeum Praha16. března 2022

Překlad obsahu expozic a výstav, hru pro děti a především vstup zdarma nabízí Národní zemědělské muzeum v Praze ukrajinským návštěvníkům. Ve spolupráci s městskou částí Praha 7 bude v muzeu působit také dětská skupina pro předškoláky. Od dubna budou vstup zdarma nabízet i ostatní pobočky muzea v regionech.

ke stažení: docplakát


Zažijte pravou Masopustní zabijačku!

Masopustní zabijačka15. února 2022

Masopustní veselí a atmosféru domácí zabijačky mohou zažít v sobotu 19. února návštěvníci Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada. Od 9 do 16 hodin je čekají ukázky přípravy a ochutnávky tradičních zabijačkových specialit, připomenutí masopustních zvyků, živá kapela i vystoupení maškar.

ke stažení: docfoto


Kačina měla poprvé v dějinách přes 100 tisíc návštěvníků

zámek Kačina28. ledna 2022

Přesně 101 582 lidí navštívilo v loňském roce Národní zemědělské muzeum na zámku Kačina. Jedná se o návštěvnický rekord, přestože sezona byla kvůli opatřením v epidemii Covid 19 značně omezená. Muzejníci v průběhu roku vsadili na tematické víkendové akce, nové expozice a výstavy i aktivity v zámeckém  parku.

ke stažení: docfoto


Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu 202218. ledna 2022

Zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality mohou účastníci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Koná se v sobotu 22. ledna od 10 do 17 hodin a jako každý rok nebudou chybět ukázky práce řezníka, ochutnávky a prodej gastronomických specialit, workshopy či Řeznická kapela.

ke staženídocfoto


Národní zemědělské muzeum zopakuje oblíbený seriál přednášek o dějinách zahradního umění

Nový pohled na dějiny zahradního umění11. ledna 2022

Od 18. ledna do 5. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné uskuteční cyklus deseti přednášek věnovaných dějinám zahradního umění. Generální ředitel muzea Zdeněk Novák představí nejen profesi zahradních architektů, ale především historii a zajímavosti vývoje tvorby zahrad u nás i ve světě. Přednášky z cyklu Nový pohled na dějiny zahradního umění probíhají vždy v úterý od 17 do 19 hodin a vstup je zdarma.

ke stažení: docfoto