Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Sváteční víkendy na Kačině – prohlídky zámecké knihovny i hledání velikonočních vajec v parku – tisková zpráva

Sváteční víkendy na Kačině – prohlídky zámecké  knihovny i hledání velikonočních vajec v parku

7. dubna 2022

Velikonoce na KačiněNa nadcházející víkendy nachystali na zámku Kačina pro návštěvníky sváteční program. V sobotu 9. dubna se uskuteční speciální prohlídky chotkovské knihovny v rámci akce Brány památek dokořán – Kačina dokořán a začnou také Velikonoce na Kačině, které pokračují i o víkendu 15. – 18. dubna. Nejen rodiny s dětmi mohou hledat obří velikonoční vejce v zámeckém parku. Také zámecké prohlídkové okruhy budou zaměřeny na velikonoční tematiku.

Brány památek dokořán – Kačina dokořán – sobota 9. dubna

O tom, že zámecká knihovna není jen uložištěm knih, ale také architektonickým skvostem, se může přesvědčit každý, kdo v sobotu 9. dubna zavítá na Kačinu. Od 10 do 16 hodin se návštěvníci mohou seznámit s historií chotkovské knihovny, nahlédnout do jinak nepřístupných prostor chrámu vědění a prohlédnout si vzácné knihy a mapy. Knihovník Petr Mašek je zasvětí do problematiky zámeckých knihoven v Česku a od restaurátora Jana Novotného se dozvědí řadu zajímavých informací o průzkumu a restaurování starých tisků. Restaurátor Radek Ryšánek zájemcům umožní nakouknout také pod povrch nábytkových předmětů, které tvoří nedílnou součást vybavení chotkovské bibliotéky.

Tři rozšířené prohlídky, pořádané v rámci akce, se uskuteční v 10:00–11:30, 13:00 –14:30, 15:00–16:30 hodin.

Velikonoce na Kačině – víkendy 9. – 10. a 15. – 18. dubna

Velikonoce na zámku Kačina v letošním roce zpestří rodinná hra v parku a výstava tradičních velikonočních symbolů. O těch se návštěvníci dozví více na jedné z prohlídkových tras. Klasická zámecká prohlídka tak bude po dva víkendy patřit hlavně velikonoční tematice. Bude možné vidět některé předměty ze sbírek NZM, například řehtačky, a poslechnout si zajímavosti o velikonočních pokrmech a tradicích.

Lákadlem pro rodiny s dětmi bude rodinná hra Hledání obřích vajíček, do které se mohou zapojit návštěvníci všech věkových kategorií. Hra je založena na hledání velikonočních vajíček v krásném a rozlehlém kačinském parku. Ve vstupu do zámku bude umístěno obří vejce, u kterého si zájemci budou moci vyzvednout mapku s plánkem, který jim případně pomůže s hledáním dalších vajec.

Hra připomíná zvyklost rozšířenou po celém světě, kterou křesťanské tradice přijaly jako symbol vzkříšení Ježíše. Prázdná skořápka je považována za metaforu Ježíšovy prázdné hrobky, kterou podle Bible objevila skupina žen. S cílem tuto událost připomenout organizoval v 16. století protestantský reformátor Martin Luther  pro své shromáždění hledání vajíček, kdy muži schovávali vajíčka, která poté hledaly děti a ženy.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz