Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Oblíbená akce Pradědečkův traktor se po dvou letech vrací! – tisková zpráva

Oblíbená akce Pradědečkův traktor se po dvou letech vrací!

26. května 2022

Oblíbená akce Pradědečkův traktor se po dvou letech vracíV Národním zemědělském muzeu v Čáslavi se opět uskuteční Pradědečkův traktor. Sedmnáctý ročník této nejnavštěvovanější akce muzea zemědělských strojů se koná o víkendu 4. a 5. června od 8 do 17 hodin. Po oba dny budou na předváděcí ploše v areálu muzea prezentovány historické traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory v chodu. Vybrané stroje jsou jak ze sbírek muzea, tak i od soukromých sběratelů. Připraven je také doprovodný program pro děti i dospělé.

První červnový víkend se návštěvníci mohou těšit například na traktor Zetor 50 Super z roku 1960, který se pyšní čtyřdobým motorem, výkonem 50/1650, čtyřmi válci a osmi převody. „K vidění bude také jedinečný kus Zetor 26 s čtyřdobým motorem a výkonem 20,6. Na své si přijdou i milovníci zahraničních traktorů. Na předváděcí ploše se totiž představí také John Deere 5020 z USA, který má čtyřtaktní motor, 132 koní pod kapotou a šest válců,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.  

Na předváděcí ploše se však proženou i další stroje českých a zahraničních značek, jako jsou Svoboda, Škoda, německý Lanz Bulldog či americký McCormick. Moderní techniku předvede firma John Deere. Po celou dobu akce budou zpřístupněny depozitáře traktorů, kombajnů, mlátiček a expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům!

Neméně zajímavý bude doprovodný program. Své síly si návštěvníci budou moci poměřit se silákem a strongmanem Jiřím Žaloudkem a adrenalinovou jízdu zažijí s Mirkem Sporťákem Freyem.

Pro děti bude připraven hrací koutek, svou šikovnost mohou vyzkoušet na dřevěných bagrech. Účast na akci potvrdila také mobilní díla COOL WOOD, kde si děti pod dohledem zkušených lektorů vytvoří dřevěné výrobky, které  si pak s sebou odnesou domů. Nebudou chybět hračky od společnosti Kovap Náchod, s.r.o., které bude možné si nejen prohlédnout a vyzkoušet, ale i zakoupit.

Návštěvníci akce Pradědečkův traktor nebudou ochuzeni ani o tradiční trhy. Kromě občerstvení a výborné kávy od Krmítko s kávou budou k dostání dárkové předměty, hračky, dřevěné traktory nebo trička s traktory.

Plné vstupné 150 Kč/ snížené 100 Kč/ rodinné 400 Kč.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

 

Více na www.nzm.cz.

 

 

Kontakt:

Vladimír Michálek, ředitel

Tel.: 604 236 611

vladimir.michalek@nzm.cz

Jeníkovská 1762, 286 01 Čáslav