Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ve Valticích bude věnována G. J. Mendelovi – tisková zpráva

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ve Valticích bude věnována G. J. Mendelovi

20. června 2021

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu ve Valticích bude věnována G. J. MendeloviI letos se muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny zapojí do Festivalu muzejních nocí a nabídne „nočním“ návštěvníkům vstup zdarma do svých expozic a výstav. Pro zájemce jsou připraveny doprovodné programy a aktivity zaměřené zejména na osobnost G. J. Mendela. Lákadlem je i výstava balkonových rostlin a letniček Barevná inspirace. Muzejní noc se koná v pátek 24. června od 17 do 22 hodin.

Návštěvníci se během komentované prohlídky výstavy o G. J. Mendelovi dozví více o tomto světoznámém vědci. Budou moci ochutnat nezvyklé hrachové snacky, poslechnout si hřmot skutečného tornáda, poskládat molekulu DNA a prohlédnout si pod lupou rostliny hrachu, révy vinné a ovocných dřevin ve zkumavkách. Děti pobaví tvoření s motivy hrachu a mnohé další zábavné úkoly a hry. „Letošní Muzejní noc bude tematicky zaměřena na osobnost G. J. Mendela, jehož 200. výročí narození si připomínáme,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea ve Valticích Vilém Křeček.

Nově vybudované expozice valtického muzea návštěvníky vtáhnou do pestré krajiny Lednicko-valtického areálu, mimo jiné i pod vodní hladinu s živými rybami, do vinohradu a vinařského sklepa či pod povrch země mezi půdní edafon. 

 

Barevná inspirace

Lákadlem k návštěvě může být také výstava Barevná inspirace, kterou je možné zhlédnout na nádvoří muzea do 30. října. Je věnovaná balkonovým květinám a letničkám a seznamuje s širokou paletou odrůd těchto rostlin, s jejich nároky na způsob pěstování či ochranu proti škůdcům. K vidění je pestrá paleta muškátů, petúnií, surfinií, lobelek, gazánií, begonií, aksamitníků a spousta dalších druhů letniček. Výstava se koná ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič v Břeclavi a přináší zajímavou inspiraci, jak zkrášlit vlastní zahradu, terasu či balkon.

Pro děti je připravena naučná hra – hledání modelů hmyzu mezi květinami. O každém hmyzím zástupci si mohou pomocí QR kódu přečíst zajímavé informace.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

 

 

Kontakt:

Ing. Vilém Křeček, ředitel pobočky

mobil: 606 732 816

vilem.krecek@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Valtice

Náměstí Svobody 8, 691 42 Valtice

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí, Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz