Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Lesnický den na Ohradě představí práci dřevorubců a také česká národní plemena psů – tisková zpráva

Lesnický den na Ohradě představí práci dřevorubců a také česká národní plemena psů

5. října 2022

Lesnický den na Ohradě představí práci dřevorubců a také česká národní plemena psůLesnický den je oslavou práce lesníků a všech, kteří se starají o naše lesy. Minulý ročník byl zasvěcen lesním kočím a jejich koním, ten letošní je věnován práci a dovednostem dřevorubců a jejich nezbytné technice – motorovým pilám. Pestrý program doplní kynologická přehlídka českých národních plemen psů. Akce se koná v sobotu 8. října od 10 do 13 hodin.

Lesnický den zahájí pohled na lesy v Česku z ptačí perspektivy. Fotograf Jiří Jiroušek představí svůj soubor fotografií na besedě s projekcí nazvané Lesy z nebe.

Připravena bude dřevorubecká soutěž dvojic o putovní cenu NZM Ohrada, a to hned v několika dovednostních disciplínách. Cenou bude historická dvoumužná pila značky MP 50, kdysi vyráběná ve Vodňanech.

Ve 13 hodin budou mít zájemci možnost zhlédnout komentovanou přehlídku českých národních plemen psů, a to i s ukázkami kynologické práce záchranářů a moderního výcviku těchto plemen. Přehlídka se koná jako součást oslav 200. výročí narození G. J. Mendela.

Po celý den budou otevřeny expozice a výstavy muzea, včetně zážitkové výstavy Les pramenů. Připravena je také celodenní projekce lesnických naučných i výukových filmů.

Na nádvoří muzea a v mysliveckém sále bude probíhat výstava historických modelů motorových pil. Návštěvníci se mohou těšit na více než 200 modelů od sběratelů a také od profesionálních dřevorubců, kteří některé pily předvedou dokonce v provozu. Zájemcům vysvětlí i metody bezpečné práce s motorovou pilou a těm, kteří přinesou pilu vlastní, nabrousí řetěz či poradí s údržbou. Sběratel a dřevorubec Matěj Šíma pak přiblíží svou práci na besedě s názvem Práce v lese.

Pro nejmenší návštěvníky je připraven program lesní pedagogiky. Kromě muzejních lektorských programů přivítají na svých stáncích návštěvníky také Lesy České republiky, Lesnická škola v Písku či Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.

O občerstvení se postará Pivovar Zevlův mlýn, který přiveze vlastní značky piva i vynikající klobásy. Akce se koná za každého počasí.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Návštěvnická sezona v roce 2022 je věnována výročí 180 let od založení muzea lesnictví a myslivosti na zámku Ohrada.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram