Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Poznejte českou myslivost na Národních mysliveckých slavnostech a Dětském mysliveckém dni – tisková zpráva

Poznejte českou myslivost na Národních mysliveckých slavnostech a Dětském mysliveckém dni

 20. června 2022

Poznejte českou myslivost na Národních mysliveckých slavnostech a Dětském mysliveckém dniPrezentace mysliveckých tradic, ukázky sokolnictví a kynologie, zvěřinové speciality, lukostřelba, ukázky využití dronů při záchraně srnčat, práce s koňmi, exkurze do Staré obory i další bohatý program přinesou letošní Národní myslivecké slavnosti. Národní zemědělské muzeum spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou zvou všechny příznivce a milovníky myslivosti na zámek Ohrada v sobotu 25. června od 9 do 17 hodin. V neděli 26. června od 10 do 16 hodin proběhne Dětský myslivecký den.

 

Slavnosti budou probíhat na prvním i druhém nádvoří, na prostranství před zámkem i v zámeckých interiérech. Program zahájí v 9 hodin trubači fanfárami z balkonu a v 11:30 se koná slavnostní myslivecký průvod v čele s jezdci na starokladrubských koních z Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Program jelení trofeje, ukázky sokolnictví, loveckou kynologii a ukázky psích plemen, prezentaci a ukázky nářadí a nástrojů či potřeb pro myslivce i kutily. Ve 13 hodin obohatí myslivecký program šéfkuchař Jaroslav Sapík, který bude připravovat zvěřinové speciality přímo na pódiu. V mysliveckém sále je pro laickou i odbornou veřejnost připravena výstava trofejí. „Tradiční Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada návštěvníkům opět nabídnou skvělý program nejen pro milovníky myslivosti, ale též pro všechny, kdo mají blízko k přírodě, hudbě i dobrému jídlu,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.  

Během dne se pak Národní hřebčín Kladruby nad Labem představí s vystoupením starokladrubských koní. Na jednotlivých stanovištích se budou prezentovat okresní myslivecké spolky s tematickým programem. Letošní ročník opět obohatí soutěže o nejhezčí myslivecký klobouk a házení flinty do žita. 

V průběhu dne budou probíhat autobusové exkurze do Staré obory, která je ve správě Lesů České republiky. K vidění zde budou mufloni, daňci i divoká prasata.

O dobrou atmosféru a hudební doprovod se postarají kapely ZUŠ, country skupina Hráz a Květovanka. Nedílnou součástí akce jsou prodejní stánky s mysliveckými potřebami.

Při prohlídce zámeckých expozic si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu Mirko Hanák – český malíř, grafik a ilustrátor přírody. Na výstavě je 46 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě. V rybářské chodbě pak výstavu Papírové vzpomínky aneb myslivost v historických dokumentech, na které mohou posoudit kreativitu i umělecké ztvárnění odrážející lásku k myslivosti, jejím tradicím i přírodě. V Malé galerii Ohrada probíhá komorní výstava Muzeum ve fotografii zaměřená zejména na proměny muzea v loveckém zámku na Ohradě v průběhu 20. století. Další zajímavostí je, že se do muzejní Sbírky podařilo získat kompletní kosterní skelet zubřice.  

Letošní rok se nese v duchu oslav 180 let zahájení činnosti lesnického a mysliveckého muzea na Ohradě.

Závěr Národních mysliveckých slavností bude patřit Svatohubertské mši, která se koná v kostele sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou v 18 hodin.

Následující den, v neděli 26. června, bude probíhat Dětský myslivecký den. Pro holky a kluky je nachystán celodenní program a zábava s jezevcem Béďou a zajícem Jankem v rámci projektu malý Adept myslivosti. Od 10 do 16 hodin se děti mohou těšit na ukázky a stánky sokolníků, vábičů, kynologů a dalších mysliveckých dovedností. Program doplní kreslíř Petr Slaba, který pro děti nachystal aktivitu zábavné kreslení a myslivecká mluva, dětský trubačský sbor a soutěž o dětský myslivecký klobouk. Na jednotlivých stanovištích si děti zasoutěží, vyzkouší své dovednosti a znalosti.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626, jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou



Tisková zpráva a foto ke stažení