Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Zažijte pravou Masopustní zabijačku! – tisková zpráva

Zažijte pravou Masopustní zabijačku!

15. února 2022

Masopustní zabijačkaMasopustní veselí a atmosféru domácí zabijačky mohou zažít v sobotu 19. února návštěvníci Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada. Od 9 do 16 hodin je čekají ukázky přípravy a ochutnávky tradičních zabijačkových specialit, připomenutí masopustních zvyků, živá kapela i vystoupení maškar.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada zve na již tradiční Masopustní zabijačku. Sobotní program nabídne masopustní rej maškar, ochutnávku zabijačkových specialit a chybět nebude ukázka jejich přípravy. Připomínka masopustních zvyků, které jsou pro jižní Čechy charakteristické a stále udržované, spolu s vystoupením maškar Olešnické chasy obohatí program ve třech vstupech od 11 do 15 hodin. Jejich vystoupení doprovodí Řeznická kapela. „Národní zemědělské muzeum chce připomínat tradice a zvyky, které ještě pro ty nejstarší pamětníky patřily mezi běžné a nyní už se pomalu stávají historií,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada Jiří Houdek.

V prostorách mysliveckého sálu je připravena výstava o historii řeznictví a českém národním plemeni přeštické prase, kterou doplňuje prezentace souvisejících sbírkových předmětů Národního zemědělského muzea. Návštěvníci se mohou seznámit také s ukázkami textilních technik, zdobení kraslic madeirskou technikou, drhání, výroby textilních figurek nebo drátkování.

Nádvoří zámku zaplní řemeslné stánky. Děti si mohou v tvořivé dílně vyrobit papírovou masku nebo si nechat namalovat masku na obličej. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna také expozice Rybářství včetně akvárií.

Na Masopustní zabijačku je vstup zdarma.

Nejrůznější masky jsou nezbytnou součástí masopustního veselí a jejich podoba vychází z lidových tradic udržovaných po celá staletí. Každá z masek masopustního průvodu má svůj význam a symboliku. Každá z nich plnila určité poselství, měla charakteristickou úlohu a typické chování. Masky nejčastěji znázorňují nejrůznější zvířata, například osla, koně či medvěda, který nesmí chybět v žádném masopustním průvodu. Jeho postava je úzce spojena s plodností, kterou přenáší na ženy i na celé hospodářství. Proto také žádná žena či dívka nesmí odmítnout tanec s medvědem. Mezi důležité masky patří také dráb, bába s nůší nebo žid.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Fotoalbum