Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Zámek Kačina zve na Víkend otevřených zahrad – tisková zpráva

Zámek Kačina zve na Víkend otevřených zahrad

6. června 2022

Zámek Kačina zve na Víkend otevřených zahradPřednášky v přírodě čekají na návštěvníky Víkendu otevřených zahrad na zámku Kačina o víkendu 11. a 12. června. Odborníci z Národního zemědělského muzea provedou zájemce kačinským parkem a jeho okolím a seznámí je se zajímavou místní květenou, historií areálu i možnostmi praktického využití pěstovaných rostlin.

Svátek otevírání zahrad veřejnosti má dlouholetou tradici – vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Projekt se setkal s velkým ohlasem a postupně se stal populárním po celé Evropě.

Zámecký park Kačina

Areál Kačina se rozkládá na téměř 60 hektarech. V zámecké zahradě, vybudované ve stylu anglického přírodně-krajinářského parku, najdete skleník, bylinkovou zahrádku, naučnou stezku nebo unikátní projekt Otevřené knihovny, který zpřístupňuje cenné svazky místní knihovny pomocí QR kódů. Zámecký park je zároveň entomologicky významným územím. Díky biotopům vzácných brouků – páchníka hnědého a lesáka rumělkového – patří mezi evropsky významné lokality v rámci soustavy NATURA 2000.

 

Sobota 11. června:

Přednáška zámeckého zahradníka Romana Kváče – v zámecké kapli, 50 minut

Král orchidejí: Benedikt Roezl

Povídání o významném českém zahradníkovi Benediktu Roezlovi, který žil v době Karla Chotka (1783-1868). Zasloužil se o objevení velkého množství exotických rostlin, navrhoval veřejnou zeleň pro Mexiko City a založil časopis Flora, do jehož více jak sto let starého vydání budeme moci nahlédnout.

Komentovaná procházka s kurátorkou Šárkou Kopeckou – v zámeckém parku, 60 minut

Zajímavosti Kačiny – s ručně malovanou mapou po kačinském parku

V rozsáhlém kačinském parku je mnoho míst, která stojí za to poznat! Vydejme se za nejzajímavějšími z nich podle ručně malované mapy kačinského areálu. Vzácné stromy, drobné historické stavby, naučné stezky – to vše a spoustu jiných zajímavostí zámeckého parku.

Komentovaná procházka s kurátorem PhDr. Pavlem Novákem – v zámeckém parku a u zříceniny Libuše, 90 minut

Výprava za nejstaršími dějinami kačinského okolí a zámeckého parku

Věděli jste, že kačinský zámecký park byl kdysi mnohem větší? Do jedné z jeho „zapomenutých“ částí se spolu vypravíme. Navštívíme zříceninu Libuše, která vznikla jako vůbec první stavba v okolí Kačiny ještě dlouho před stavbou zámku. Tam se ponoříme hlouběji do dějin místa a navštívíme keltské pohřebiště, jehož „obyvatelé“ měli poblíž, neznámo přesně kde, své sídlo, které dominovalo širokému okolí dávno před Kačinou. Dotkneme se i dějin 20. století a ukážeme si, kam během druhé světové války ukrývali němečtí okupanti benzín před nálety na kolínskou rafinerii. Řekneme si také něco o hranicích chotkovského panství, neboť budeme jen tři sta metrů od nich.

 

Neděle 12. června:

Komentovaná procházka s Romanem Kváčem a Lucií Kahounovou – v zámeckém parku, 90 minut

Jedlé rostliny kačinských luk a parku

Komentovaná procházka zámeckým parkem věnovaná planým rostlinám, které můžeme využít i v naší kuchyni. Dozvíme se, co všechno se dá v zámeckém parku ochutnat. Planý česnek a pažitka – ty se dají očekávat, ale ochutnávka orobince, bršlice nebo kozí brady luční by mohla být překvapením.

Přednáška zámeckého zahradníka Romana Kváče – v zeleninové zahrádce, 45 minut

Málo známé užitkové rostliny, jak je pěstovat a zpracovat v kuchyni 

V zeleninové zahrádce si představíme některé málo známé rostliny, které se snadno pěstují, a je z nich velký užitek. Navíc je lze velmi dobře využít v moderní zdravé výživě i na podporu řešení některých zdravotních obtíží, jako jsou problematické zažívání, diabetes nebo celiakie. Seznámíme se s rostlinami, jako jsou jakon, jam, šťavel hlíznatý nebo kozí brada fialová.

Vstupné na přednášky je 50 Kč. V případě nepřízně počasí se přednášky uskuteční v zámecké kapli.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.  

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970, tiskove@nzm.cz