Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem! – tisková zpráva

Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem!

 24. května 2022

Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem!Zážitková výstava, ukázky modelů parních strojů, přednášky, komentované prohlídky i soutěž o vzlet horkovzdušným balonem – to vše čeká návštěvníky letošní Muzejní noci na zámku Ohrada. Národní zemědělské muzeum Ohrada, jedno z nejstarších oborových muzeí v Evropě, slaví 180 let od otevření veřejnosti. Kromě Jubilejní výstavy připravuje muzeum také srpnový Týden oslav výročí muzea. Oslavy budou zahájeny Muzejní nocí v pátek 27. května od 17 hodin.

Muzejní noc na zámku Ohrada se letos ponese v duchu oslav 180 let zahájení činnosti místního muzea. V 17 hodin ji otevře přednáška historika Jana Ivanegy, který zpracoval stěžejní monografie o Hluboké a také o zámku Ohrada. Jeho zájmem je barokní architektura a kultura jižních Čech. Zájemce čekají zajímavosti z historie zámku v krásném prostředí Hodovního sálu. „Program muzejní noci na Ohradě nám zahájí rok oslav neuvěřitelného 180. výročí vzniku schwarzenberského lesnického a loveckého muzea v původním barokním loveckém zámku Ohrada. Vzlet balonu bude i symbolickým pozdravem jeho zakladatelům,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada Jiří Houdek.

Kurátoři muzea připravili komentovanou prohlídku a krátké vyprávění příběhů nejzajímavějších sbírkových předmětů z historických i novodobých sbírek muzea.

V 18 hodin bude slavnostně otevřena miniexpozice o jediném exponátu – kompletním kosterním skeletu zubřice, který se muzeu podařilo získat do podsbírky Zoologie.

Následovat bude přednáška s názvem Zábavy myslivecké o stejnojmenném revue Františka Špatného, bratra Václava Špatného, který byl iniciátorem a prvním správcem muzea, spojená se čtením ukázek z pěti ročníků časopisu. Václav Špatný do časopisu přispěl příběhy o ochočené ohradské vydře či o preparaci poslední medvědice vystavené v muzeu.

U příležitosti Muzejní noci se veřejnosti otevírá také oblíbená výstava LES pramenů. Vypravěči provedou návštěvníky všemi tajuplnými zákoutími. Na konci cesty výstavou pak na všechny kreativce čeká nová tvůrčí stěna pro psaní i kreslení.

Stroje na schwarzenberském velkostatku, například modely parní pily a dalších strojů z 19. století, návštěvníkům představí pán v cylindru, možná sám Václav Špatný, dobrý duch ohradského muzea.

Pro malé i velké je připraven muzejní kvíz o zajímavé ceny. Třicítka výherců muzejního kvízu, kteří se budou losovat až v samém závěru programu, získá, pokud počasí dovolí, možnost prožít vzlet upoutaného balonu nad budovu muzea, a nahlédnout tak na muzejní areál z čapí perspektivy. A proč zrovna z čapí? Protože jako každý rok jsou pravidelnými účastníky Muzejní noci na Ohradě také čápi na hnízdě, které lze pozorovat dalekohledem z nádvoří muzea.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz.

 

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Fotoalbum