Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Na Vorařském dni se letos budou slavit výročí – tisková zpráva

Na Vorařském dni se letos budou slavit výročí

7. září 2022

Na Vorařském dni se letos budou slavit výročíVorařský den v Národním zemědělském muzeu na Ohradě letos spojuje několik zajímavých výročí – 180 let otevření muzea na zámku Ohrada veřejnosti, 120 let od založení spolku Vltavan Purkarec a výročí 100leté historie plavecké rodiny Husů z Hladné. Hlavní poslání akce však zůstává stejné – udržování tradic voroplavby. Vorařský den se koná v sobotu 10. září od 9 do 16 hodin.

Návštěvníci budou mít opět možnost vidět plavecké řemeslo zblízka, členové spolku Vltavan Purkarec budou stavět předák – model přední tabule pramene i s veslem a vrátenskou lavičkou. Tento objekt pak zůstane na nádvoří muzea, kde si zájemci budou moci vyzkoušet, jak se ovládá vrátenské veslo.

Kolegové z Muzea města Prahy představí expozici plavby na Výtoni a pro návštěvníky mají připravený lektorský program, který doplní lektorské programy NZM Voroplavba a Cesta dřev. Nachystány jsou i aktivity pro holky a kluky, například výtvarná dílna, kde si mohou postavit a odnést vlastní pramen (voreček) i s postavou vltavanského plavce.

Zájemci mohou navštívit také přednášku spojenou s besedou o rodině Husů z Hladné, kdy na své předky přijedou zavzpomínat současníci z rodiny a představí i projekt vorařství.cz. Druhá přednáška odborníka Jiřího Svobody bude věnována historii voroplavby.

K práci všem bude hrát trio Pošumavská dudácká muzika a tradiční plavecké občerstvení letos poprvé připraví hasiči z SDH Purkarec.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Návštěvnická sezona v roce 2022 je věnována výročí 180 let od založení muzea lesnictví a myslivosti na zámku Ohrada.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Vorařský den NZM Ohrada