Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Když člověk ovlivní přirozenou evoluci… – tisková zpráva

Když člověk ovlivní přirozenou evoluci – Nekonečný příběh v říši genetiky 

13. července 2022

Když člověk nabourá přirozenou evoluci… Když vypěstujeme růži bez trnů, nepřestane vonět? Bude velké jablko pořád dost sladké? A když zbavíme kapra šupin, co si o Vánocích schováme pod talíř? Lidé vylepšují vlastnosti plodin i zvířat už tisíce let. Když však člověk takto ovlivní přirozenou evoluci, musí nést i důsledky. Navštivte výstavu Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství od 22. července v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Proč se lidstvo od nepaměti věnuje šlechtění a plemenářství? Důvody mohou být různorodé, od zajištění bohaté úrody přes odolnost rostlin a živočichů až po estetické hledisko. Nová výstava Národního zemědělského muzea, která nese název Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství, představí zajímavosti z historie i současnosti zemědělského šlechtění. „Nejmodernější techniky šlechtění, hraničící se science fiction, přesto pouze kopírují to, co dělá sama příroda. Ale vědomě a především daleko rychleji. Výstava představí fascinující objevy, ale i význam vědeckého základu, který jim dal právě  G. J. Mendel,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.   

Hlavní výstava sezony připomíná 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela a ukáže pokrok v genetice, šlechtitelství a plemenářství v průběhu staletí s důrazem na české země. Přiblíží Mendelovy objevy v oblastech úzce spjatých se zemědělstvím, včetně vědeckých omylů. Časová osa přináší podstatné informace, které se udály na poli šlechtitelství od domestikace až po genové inženýrství. Výstava podává zajímavé informace neotřelou formou i atraktivním vizuálním ztvárněním a zároveň připomíná, že i sebelepší úmysly mohou být zneužity.  

V rámci časové osy vystupuje současně 16 hlavních témat, která kromě podrobnějších informací obsahují také audiovizuální prvky, interaktivní předměty i autentické sbírkové exponáty z fondu NZM.

Návštěvníci se například dozvědí, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů, nebo se seznámí s největšími českými objevy v oblasti šlechtění a plemenářství, které nás proslavily ve světě, jako jsou například sladovnický ječmen ‚Diamant‘, cukrová řepa ,Dobrovická A‘, ‚Malínský‘ křen, přeštické prase, starokladrubský kůň, lnářský modrák, a další. Dozví se, které jablko se dostalo až do kosmu a které plemeno psa považujeme za národní poklad.   

Dominantou výstavy je kostra plnokrevníka Gradiva, který stál na začátku řady dalších velmi úspěšných dostihových koní. Gradivo patřil k nejúspěšnějším dostihovým koním své doby a k nejvíce využívaným plemeníkům v historii československého chovu koní.   

Ve světě nás proslavil i ječmen Haná Pedigree Emanuela Proskowetze mladšího (1849–1944), který od roku 1875 v Kvasicích na Hané postupně vyšlechtil velmi kvalitní odrůdu ječmene Haná Pedigree, a sice z krajové odrůdy získané od rolníka z Holešova. Haná Pedigree dala základ dalším odrůdám sladovnického ječmene nejen u nás, ale i ve světě.

Celosvětovým šlechtitelským úspěchem byla také odrůda ječmene jarního zvaná Diamant, kterou vyšlechtil Josef Bouma (1921–2002) v Branišovicích u Brna. Od kamaráda zubaře si vypůjčil vyřazený zubní rentgen a ozařoval jím semínka, čímž u nich vyvolal změny genetické informace neboli mutace. Pak hodnotil následné výsevy. Po pár letech získal mutantní krátkostébelnou odrůdu, která nejen nepoléhá, ale také dává vyšší výnos. Součástí výstavy je i edukační program a přednáškový cyklus.

V rámci výstavy návštěvníci uvidí také komiks Mendel – komiks ze života Gregora Johanna Mendela výtvarnice Venduly Chalánkové, který zapůjčila Hvězdárna a planetárium Brno, partner výstavy.  

Partnerem výstavy je Hvězdárna a planetárium Brno. Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Záštitu nad výstavou poskytli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů – střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost.

Více na www.nzm.cz.

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz