Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Po dvouleté pauze pořádá muzeum oblíbené Muzejní vinobraní – tisková zpráva

Po dvouleté pauze pořádá muzeum oblíbené Muzejní vinobraní

26. září 2022

Po dvouleté pauze pořádá muzeum oblíbené Muzejní vinobraníMuzeum vinařství, zahradnictví a krajiny po dvouleté odmlce kvůli pandemii koronaviru opět pořádá oblíbenou akci Muzejní vinobraní, která je součástí městského vinobraní ve Valticích. Účastníci vinobraní mají v sobotu 1. října vstup do muzea zdarma.

Připravena bude ochutnávka plodů révy vinné v její ryzí podobě – tedy formou sladkých bobulí různých odrůd, pro děti „hroznové“ tvoření a samozřejmě řada interaktivních prvků v rámci expozic a výstav. V Národní expozici vinařství se návštěvníci mohou z úst svatého Urbana, patrona vinařů, dozvědět o historii vinařství v českých zemích. Dále mohou zhlédnout holoprojekci o sklepním hospodářství, pomocí čichu se seznámit s vůněmi a vadami ve víně nebo obdivovat historické lisy dokumentující práci starých mistrů tesařů.

Sklepní prostory ukrývají expozici věnovanou půdě. Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu seznamuje s místní pestrou faunou, flórou, ale i architektonickými památkami, kterými je zdejší lokalita doslova protkaná díky šlechtickému rodu Lichtenštejnů.

Návštěvníci si mohou také prohlédnout sladkovodní ryby ve velkoobjemových akváriích, projít se po kinestetické lávce, která navozuje iluzi chůze v mokřadu, nebo se pokochat velkoformátovými fotografiemi jihomoravských vinic na muzejní pavlači.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


NZM Valtice – Muzejní vinobraní


Tisková zpráva a foto ke stažení