Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Letenská husa a košt svatomartinského vína – tisková zpráva

Letenská husa a košt svatomartinského vína

8. listopadu 2022

Letenská husaPo dvouleté pauze se v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné opět chystá oblíbená akce Letenská husa a košt svatomartinského vína. V sobotu 12. listopadu se návštěvníci mohou těšit na ochutnávky a prodej svatomartinských vín, divadlo, tematické dílny i cimbálovou muziku. Akce se koná od 10 do 17 hodin.

Ani letos nebudou chybět oblíbené řízené degustace vína v 11, 12:30, 14 a 15:30 hodin. Ukázku draní peří předvede Spolek archaických nadšenců ze Sebranic, kteří připravili tvořivou dílnu, kde si zájemci budou moci vyrobit mašlovačku. Na dalších dílnách pak i záložku do knížky nebo čelenku s husím peřím. Na dvoře se pak budou vyrábět lucerničky z řepy nebo dýně. „Jsem rád, že po dvou letech můžeme návštěvníky opět pozvat na jednu z jejich nejoblíbenějších akcí. Letenská husa a košt svatomartinského vína ale není jen o hodování, vždy se snažíme návštěvníkům také zprostředkovat tradice a zvyky, které se v daném období pojily se zemědělským rokem,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Ve 14 hodin si holky a kluci užijí pohádku Ptačí cirkus v podání Divadla Basta-fidli a po celý den bude hrát k poslechu Cimbálová muzika Alexandra Vrábela.

Na muzejním dvoře bude k dostání tematické občerstvení a ochutnat bude možné i svatomartinské dobroty od Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Pro zvídavé bude připraven svatomartinský kvíz, za jehož správné vyluštění je bude čekat odměna.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a starosty Městské části Praha 7 Jana Čižinského.

Vstupné – dospělí 100 Kč, děti od 3 let, studenti, senioři nad 70 let 50 Kč.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. V roce 2022 si Národní zemědělské muzeum řadou akcí a výstav připomíná významného českého přírodovědce Gregora Johanna Mendela, od jehož narození v červenci uplynulo 200 let. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Tisková zpráva a foto ke stažení