Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Mše svatého Eustacha uctí patrona myslivců a pomocníka v nouzi – tisková zpráva

Mše svatého Eustacha uctí patrona myslivců a pomocníka v nouzi

14. září 2022

Mše sv. EustachaMuzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada nechá v úterý 20. září sloužit mši za myslivce a lesníky k poctě svatého Eustacha, prvního patrona myslivců a jednoho ze čtrnácti pomocníků v nouzi. Mše proběhne v zámecké kapli od 17 hodin.

Zámecká kaple byla v roce 1716 zasvěcena právě svatému Eustachovi, což dokládá i krásný oltářní obraz Vidění svatého Eustacha od vlámského malíře Pietra van Roye. Muzeum navazuje na tradice schwarzenberských mší sloužených za myslivce a lesníky a jejich ochranu už od roku 1937.

Letos si touto mší připomeneme i 330. výročí založení Mysliveckého bratrstva svatého Eustacha v Hluboké (1692), které se podstatně zasadilo o zvýšení odbornosti lesního personálu a bylo prvním oficiálním sdružením myslivců v Čechách. Mši celebruje světící biskup českobudějovické diecéze Mons. Pavel Posád za doprovodu Jihočeských trubačů a Chrámového pěveckého sboru Bohuslav z Lišova.

Eustachova legenda, stejně jako ta pozdější o Hubertovi, se stala pro myslivce symbolem pokory a víry, na které je potřeba stále myslet. Pozvání platí pro všechny, kdo si chtějí připomenout své blízké a známé z řad myslivců a lesníků, krásu mysliveckých tradic a prožít hezký podvečer na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Návštěvnická sezona v roce 2022 je věnována výročí 180 let od založení muzea lesnictví a myslivosti na zámku Ohrada.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Mše svatého Eustacha


Tisková zpráva a plakát ke stažení