Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Víkend v NZM Valtice bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisony – tisková zpráva

Víkend v NZM Valtice bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisony

7. září 2022

Víkend v NZM Valtice bude patřit Muzejnímu dýňobraní a výstavě Dýně, cukety a patisonyZnáte dýňový kečup nebo hořčici? Národní zemědělské muzeum ve Valticích chystá i letos tradiční podzimní akci zaměřenou na tykvovité plodiny, které vynikají svojí tvarovou i barevnou pestrostí a také stále větší popularitou v našem jídelníčku. Návštěvníci si mohou prohlédnout letošní úrodu dýní, cuket a patisonů a inspirovat se zajímavými recepty či způsoby zpracování. Děti čeká halloweenské tvoření a zábava. Muzejní dýňobraní se koná 9.–11. září od 9 do 17 hodin. Výstavu je následně možné zhlédnout až do 30. září.

 

Dýně, cukety, patisony – rod tykev s mnoha zajímavými druhy a odrůdami přišel na náš kontinent koncem 15. století z Latinské Ameriky v souvislosti se španělskými Kolumbovými výpravami. V dnešní době pěstujeme zástupce nejrůznějších barev, tvarů a chutí. Pro své zdraví prospěšné složení a všestranné využití nabízí řadu možností ke zpestření našeho jídelníčku, stejně tak slouží jako vkusná podzimní dekorace. Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny představí mnohé druhy, které budou k vidění na nádvoří muzea do konce září v rámci výstavy Dýně, cukety a patisony, jež navazuje na tradiční víkendovou akci Muzejní dýňobraní. Pro malé návštěvníky bude připraveno halloweenské tvoření a zábava, všechny věkové kategorie se mohou seznámit s různými druhy tykví a inspirovat se tipy na kulinární zpracování těchto podzimních darů přírody.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Muzejní dýňobraní a výstava Dýně, cukety a patisony