Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela – tisková zpráva

Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. Mendela

8. dubna 2022

Letošní rok bude v Národním zemědělském muzeu ve Valticích ve znamení výročí G. J. MendelaRok 2022 se nese ve znamení oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. V muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny pro návštěvníky připravili výstavu věnovanou tomuto významnému géniovi nazvanou G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář. Ke zhlédnutí bude do 30. října.

Mendel byl mimo jiné zapálený šlechtitel a meteorolog. Návštěvníci tak na výstavě uvidí například interaktivní dvoumetrový model tornáda, budou si moci poskládat molekulu DNA nebo si pod lupou detailně prohlédnout rostliny ovocných dřevin a vinné révy ve zkumavkách.

Dále se mohou těšit na výstavu vítězných fotografií dokumentujících krásu, ale i nemoci rostlin. V červnu nádvoří muzea tradičně rozzáří výstava balkonových květin a letniček, na podzim pak výstava dýní, cuket a patisonů.

I v letošním roce se muzeum zapojí do oblíbených akcí, jako jsou Muzejní noc, podzimní Vinobraní a Dýňobraní. „Expozice, zaměřené na historii vinařství a vinohradnictví, krajinu Lednicko-valtického areálu a půdu, jsou letos kromě stálých interaktivních prvků obohaceny také o několik novinek. Nově se mohou zájemci pomocí čichu seznámit nejen s vůněmi vína, ale také s jeho vadami. Děti ocení pocitový chodník a veselé tvoření,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea ve Valticích Vilém Křeček.

Se zahájením sezony se spouští i nabídka lektorských programů pro mateřské a základní školy, na které je možné se objednat.

G. J. Mendel byl mimořádná osobnost a méně se o něm ví, že kromě pokusů s hrachem se s velkým zájmem věnoval šlechtění ovocných dřevin nebo okrasných květin. Byl také vášnivým meteorologem a jako první člověk na světě vědecky popsal tornádo. S láskou se věnoval i včelaření a pokoušel se vyšlechtit bezžihadlové včely, které by včelařům usnadnily práci.

Nebýt jeho nepřehlédnutelného nadání a inteligence, možná by po otci převzal skromné rodinné hospodářství a živil se jako rolník. Pocházel z chudých poměrů a jistě netušil, že se jednou stane opatem augustiniánského kláštera nebo že usedne v křesle ředitele Moravské hypoteční banky v Brně. A co víc, že se nesmazatelně zapíše do světových dějin jako zakladatel genetiky.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum Valtice se věnuje především vinařství, zahradnictví a ochraně krajiny. V roce 2018 a 2019 prošla budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí a vznikly zde tři nové interaktivní expozice. Tato realizace získala třetí místo za Muzejní počin roku v rámci cen Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019.

 

Více na www.nzm.cz.

 

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum