Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka – tisková zpráva

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko Hanáka

13. května 2022

Na zámku Ohrada vystavují akvarely velikána české ilustrace Mirko HanákaNa letošní sezónu připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada mimořádnou výstavu Mirko Hanák – malíř a ilustrátor. K vidění je 50 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě, ale i umělcova volná tvorba.

Výstava je ke zhlédnutí do 20. července 2022.

Výstava měla proběhnout již v roce 2021, kdy uplynulo přesně 100 let od narození a 50 let od úmrtí tohoto výjimečného umělce. Vzhledem k protiepidemickým opatřením se však slavnostní zahájení uskutečnilo až letos na jaře.

Starší a střední generaci je Mirko Hanák dobře znám, jeho ilustrace ozdobily bezpočet oblíbených knih. Namátkou lze jmenovat například tituly Admirál na Dyji, Stříbrný lipan a Vuí se směje od Jaromíra Tomečka; Šelmy hledají domov Vladimíra Pazourka; Rybaříci na Modré zátoce a Potulný lovec Karla Nového; Bažantnice Jana Vrby a další.

Mirko Hanák si vyvinul jedinečný styl inspirovaný čínským akvarelem. Neusiloval o doslovné zachycení viděného. Naopak, byl mistrem umělecké zkratky. Pomocí rozpíjené barvy a několika tahů tuší dokázal brilantně vystihnout pohyb a „duši“ zvířete, zachytit atmosféru okamžiku. V jeho ilustracích se zračí láska k přírodě a hluboká znalost života, vzhledu a chování zvířat. Svět přírody dokonale poznal během nekonečných toulek krajinou, při tvorbě mu pomáhala i výborná vizuální paměť.

Výsledkem této syntézy talentu a porozumění přírodě jsou poetické, s lehkostí a jistotou načrtnuté vzdušné akvarely kypící životem, které si zaslouženě získaly uznání nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí, kde Mirko Hanák vystavoval. Řada jím ilustrovaných knih vyšla v Anglii, Německu, Francii, Japonsku a dalších zemích.

Byl všestranným umělcem – kromě akvarelů vytvářel rovněž litografie, rozměrné art protisy či návrhy známek. Jeho tvorba zahrnovala hravé ilustrace pro nejmenší, filmové plakáty, obrazový doprovod beletrie i učebnice biologie.

Osud dopřál Mirko Hanákovi jen 50 let života. Ten zasvětil především práci a zcela během něj využil svůj mimořádný výtvarný talent. Na výstavě spatří návštěvníci 50 originálů autorových akvarelů, většinou ilustrací ke knihám o přírodě, ale i umělcovu volnou tvorbu. Jedná se o díla ze soukromé sbírky doktorky Zuzany Petránkové, dcery Mirka Hanáka, a paní profesorky Olgy Štěpánkové. Kolekci známek navržených Mirkem Hanákem zapůjčil pan Václav Klement. Výtvarná díla doplňuje výběr publikací s ilustracemi Mirko Hanáka a několik osobních předmětů spojených s životem a tvorbou tohoto jedinečného umělce.

Výstava se koná do 20. července 2022 v zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Další letošní výstavou jsou také Papírové vzpomínky. Každý myslivec rád vzpomíná na různé události spojené s jeho mysliveckým životem. Není to jenom lov, který k tomu samozřejmě a neodmyslitelně patří, ale i spousta dalších chvil strávených s kolegy a kamarády na různých mysliveckých kulturních a společenských akcích. V dnešní elektronické době sdělování informací nabídne výstava pohled na dobu, kdy papírové pozvánky, propagační plakáty, upomínkové listy, pohlednice a mnoho dalších byly běžnou a mnohdy jedinou součástí myslivecké komunikace. Návštěvník může posoudit kreativitu i umělecké ztvárnění odrážející lásku k myslivosti, jejím tradicím i k přírodě a její kráse. Partnerem výstavy je Svět myslivosti.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. V letošním roce slaví zámek Ohrada 180 let činnosti muzea lesnictví, myslivosti a rybářství. V týdnu od 22. do 28. srpna bude k tomuto výročí probíhat speciální kulturní program.

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou

 


Fotogalerie z výstavy Mirko Hanák


Tisková zpráva a foto ke stažení