Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi – tisková zpráva

V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

11. května 2022

V pátek do autokina, v neděli do depozitáře – netradiční akce v muzeu zemědělské techniky v ČáslaviNárodní zemědělské muzeum v Čáslavi zve ve spolupráci s Kino na kolečkách do autokina! Promítat se bude v pátek 13. května od 21:30 hodin v areálu muzea. V neděli muzeum nabízí možnost nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupného depozitáře. Komentované prohlídky proběhnou ve 14 a v 15 hodin.

Nevšední filmový zážitek připravili pro veřejnost v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi. V pátek 13. května tu bude poprvé možné navštívit autokino. Ze tří nabízených filmů si diváci v hlasování vybrali snímek Vyšehrad, který se bude promítat od 21:30 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit na místě, ale vzhledem k omezené kapacitě na sto vozů doporučujeme zajistit si místo už v předprodeji. Cena za vůz je 190 Kč. Hlediště autokina je otevřeno 45 minut před začátkem promítání. Na místě nebude chybět občerstvení – pivo, limonády, popcorn!

Další víkendovou akcí je zpřístupnění nového nízkonákladového depozitáře veřejnosti. Běžný provoz depozitáře z důvodu ochrany sbírkových předmětů totiž prohlídky neumožňuje a muzeum nechává veřejnost nahlédnout dovnitř pouze při výjimečných příležitostech. Jednou z mála je nedělní Den otevřeného depozitáře. Prohlídky podsbírky zemědělská technika proběhnou v časech od 14 a 15 hodin. Kapacita je z bezpečnostních důvodů omezena, objednat se lze na telefonu 771 126 853 nebo na e-mailu adela.capkova@nzm.cz.

Vstupné: 60 Kč, senioři a děti 30 Kč.

Provozně nízkonákladový depozitář Národního zemědělského muzea byl v Čáslavi slavnostně otevřen v úterý 30. listopadu 2021. Jedná se o první centrální depozitář v historii našeho muzea. Nové prostory slouží především pro pracoviště muzea v Praze, Čáslavi a na zámku Kačina a téměř polovinu podsbírek a fondů. Díky depozitáři se zlepšily podmínky pro uložení sbírkových předmětů a vzniklo zde i kvalitní badatelské zázemí. Přímo v objektu depozitáře je i konzervátorko-restaurátorská dílna, která slouží k ochraně i úpravě sbírkových předmětů. Aby se dřevěné předměty či předměty s dřevěnými částmi ukládaly do depozitáře „čisté“, vybudovalo muzeum zároveň i termokomoru. Toto zařízení umožňuje netoxickou likvidaci dřevokazného hmyzu.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi se specializuje na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Částečně zpřístupněné depozitáře a expozice se zaměřují na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz

 


Fotoalbum