Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her – tisková zpráva

Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských her

19. dubna 2022

Kačina zve na Chotkovské slavnosti a druhý ročník Kačinských herK dubnovému otevření turistické sezóny na zámku Kačina patří i Chotkovské slavnosti a Kačinské hry. V sobotu 23. dubna si návštěvníci budou moci opět vyzkoušet historické sporty, při kterých se kdysi bavila šlechta i chudý lid. Součástí akce jsou prohlídky zámeckých interiérů, výstav a expozic, tržnice i divadlo pro děti.

Pétanque, střelba na terč, kuželky, tlučení špačků, pohánění obruče nebo cvrnkání kuliček – tyto hry se s oblibou provozovaly už za dob stavitele zámku Jana Rudolfa Chotka. Ve druhé polovině 19. století, za Rudolfa Karla Chotka, k nim přibyl kroket. Ten letos přijedou představit profesionálové z Kroketového klubu CCCC Hořice. Pod dohledem členů sportovního klubu Kentaur Pardubice si návštěvníci budou moci vyzkoušet lukostřelbu.

Pro děti je přichystáno svezení na koních a představení Divadla Studna – Čertovská pohádka v 10:30 a Ptáci na chůdách ve 13:30 hodin. Ti úplně nejmenší se mohou těšit na zámecké vozíky pro jízdu parkem či malování na speciální fólii. Zámeckými komnatami návštěvníky provede duch Rudla, v zámecké knihovně si pak prohlédnou výstavu Kačina na starých vyobrazeních, doprovázenou zajímavým komentářem. Přístupné budou i další výstavy a expozice.

Zámecká kaple poskytne kromě výstavy historických divadel také možnost vyzkoušet si kostýmy malých šlechticů. Nádvoří bude patřit zábavnému programu, nebude chybět představení na chůdách, zábavné gymnastické vystoupení Flyingboys Kolín či kouzelník Štěpán Šmíd.

Při návštěvě parku si mohou zájemci prohlédnout zámeckou bylinkovou zahrádku a stezku Ze života hmyzu nebo se zúčastnit hry Za tajemstvím zámeckého parku. Příznivci geocachingu se mohou pustit do hledání zámecké kešky v parku, díky které se dozvědí, že zámek Kačina má ve své historii i stinná místa.

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřízená Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je Chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz