Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze. Délka jednokolejné tratě je přes 70 metrů! – tisková zpráva

Do neděle je možné navštívit největší modulovou železnici v Praze. Délka jednokolejné tratě je přes 70 metrů!

 7. dubna 2022

výstava vláčků v NZM PrahaDo neděle 10. dubna je v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné možné navštívit výstavu Modulové kolejiště. Představí průřez všemi časovými epochami československé železniční dopravy.

Výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0 připravil Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Buben. Jedná se o modely s měřítkem zmenšení 1:87 a s rozchodem modelových kolejí 16,5 mm. Přičemž délka hlavní jednokolejné tratě je přes 70 metrů!

Hlavní trať je ukončena vratnými smyčkami a nachází se na ni tři mezilehlé železniční stanice a větší depo s točnou.

Na letošní výstavě je i nové nádraží, jehož model je realizován podle skutečné železniční stanice Praha-Libeň dolní nádraží. Na kolejišti je k vidění mnoho různých vlakových souprav, které jsou střídavě v provozu a v průběhu výstavy jsou postupně obměňovány.

Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých ČSD z období od vzniku Československa až do roku 1992 i modely ČD z pozdějšího období. K vidění jsou typické československé i české vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak.

Kromě vláčků a železničních stanic jsou na trati k vidění také například hrad Rumštejn s horolezci a medvědy, modely zemědělské techniky a dokonce i sestava kombajnů ze známého seriálu Plechová kavalérie.

Provoz je zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek. Obměny vlakových souprav probíhají podle železničně modelářských epoch.

Od pátku do soboty se předpokládá provoz v epoše IV. (modely z období let 1968–1992).

Na závěr výstavy bude v neděli 10. dubna připraven průřez všemi časovými epochami. Tratě včetně železničních stanic jsou vybaveny zjednodušeným zabezpečovacím zařízením, funkční návěstní soustavou a provoz je obdobně jako na skutečné železnici řízen výpravčími.

Kromě železničních modelů budou na modelovém kolejišti k vidění i modely automobilů a zejména modely zemědělské a lesní techniky v měřítku 1:87.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů - střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je zde k vidění také hlavní výstava sezony Lékaři rostlin, která představuje práci rostlinolékařů.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970       

tiskove@nzm.cz


Fotoalbum