Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2022

MAKAČÍNO – 5. ročník festivalu zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké diváky – tisková zpráva

MAKAČÍNO – 5. ročník festivalu zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké diváky

7. června 2022

MAKAČÍNO – 5. ročník festivalu zámeckého divadla na Kačině pro malé i velké divákyV sobotu 11. a v neděli 12. června mohou návštěvníci absolvovat divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů. Makačíno je zkratka pro malé kačinské divadlo, festival zámeckého divadla, který se na zámku Kačina letos koná už popáté. Navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Kromě tradičních hostů jsou letos velkým lákadlem Felix Baumann a Sean Henderson či Indigo Company. Pro děti jsou připraveny dílničky a návštěvu festivalu lze spojit s programem Víkendu otevřených zahrad.

Období zámeckých barokních divadel připomene vystavené Zázračné divadlo barokního světa, které vzniklo v roce 1993 pro představení opery Orfeo ed Euridice klasicistního autora Christopha Willibalda Glucka. Jedná se o nápodobu barokního marionetového divadla vytvářející dokonalou opticko-akustickou divadelní iluzi barokní formy. Opera měla premiéru 30. 10. 1993 v Zrcadlové síni Klementina a s mezinárodním ohlasem se hrála do roku 2005. Funkční zařízení včetně kompletního fundusu loutek, dekorací i kostýmů získalo v roce 2020 Divadelní oddělení Národního muzea a od roku 2021 je vystaveno v divadelním pavilonu zámku Kačina.

Během divadelního festivalu budou vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského zámeckého divadla, které má ve správě Divadelní oddělení Národního muzea, a také původní chotkovské zámecké loutkové divadlo. To se po téměř padesáti letech dočasně vrátilo zpět na Kačinu. Pochází z původního inventáře zámku a zapůjčilo ho taktéž Národní muzeum.

V sobotu bude akci doprovázet se svým kouzelným akordeonem Pepino Matura a v neděli se návštěvníci mohou těšit na mistra s klikou, pana Ladru. Po celý víkend budou pro děti připraveny tematické dílničky a ve vybraných hodinách otevřen zámecký skleník. Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor.

 

Sobota 11. června:

Divadýlko Mrak je loutko-činoherní soubor, který hraje pohádky pro děti už od roku 1994. V jeho repertoáru najdete výhradně autorské inscenace vznikající na základě klasických motivů a známých lidových pohádek.

O ševci Kubovi

Kuba má doma hodnou ženu Andulku, žijí spolu spokojeně, jen kdyby Andulka trošku víc přemýšlela. Všechny své činy myslí dobře, ale nedomýšlí své skutky a vždy způsobí tragédii. Situace, kterými obě postavy procházejí, Kubu přivádějí k zoufalství, Andulku k fňukání a diváky k jemnému napětí, které vystřídá příjemné pobavení. Pohádka je zasazena do barevných variabilních kulis, které doplňují bohaté kostýmy herců. Délka představení 50 minut.

Pražské zájezdové divadlo Elf je volné sdružení profesionálních umělců založené v roce 1986 režisérem a pedagogem Janem Prokešem. Soubor vede od konce roku 2015 Michal Hnátek. Divadlo nemá svou stálou scénu. Pro děti pohádkového věku hraje výpravné inscenace plné zpěvu, tance, divadelních kouzel a poctivého loutkářského řemesla. V každé pohádce herci používají jiný typ loutek v kombinaci s činohrou.

Mikulkovy pohádky

Pět pohádek Aloise Mikulky. Rodinné představení vhodné pro diváky každého věku. V první pohádce O kvíčalce a želvičce zachrání dvě nerozlučné kamarádky maličkou planetku před invazí žížal. Druhá pohádka vypráví pravdivý příběh o tom, Jak to chodívá v pralese.  Třetí pohádka se jmenuje Hastrmaní princeznička.  Detektiv Leo Pinkalinka se svou stopovací rosničkou dopadnou kradačského kočičáka! Čtvrtá pohádka O smutném tygrovi. Pátá pohádka je snovým příběhem O rybáři, který nikdy nic nechytil.  Zavede nás do bublajících mořských hlubin.

Délka představení 50 minut.

 

Felix Baumann a  Sean Henderson

How things go

Inscenace mladé autorské dvojice Felixe Baumanna (DE) a Seana Hendersona (US/CH) spojující tanec, fyzické a vizuální divadlo s cirkusem. Představení je mimo jiné inspirováno filmem The Way things Go (1987). V How things go se dva kluci snaží postavit něco, co je pro jejich život pozoruhodné. Na cestě jejich setkání s předměty způsobí řetězec reakcí, kde se selhání vtělí do architektury jejich plánu. Ale aniž by se vzdali a aby si udrželi smysl pro humor, válí se dál, tvrdohlaví jako kámen padající do vody. Délka představení 45 minut.

 

Neděle 12. června:

Divadlo Volfi je divadlo pro děti i jejich rodiče. Založila ho v roce 2012 Lenka Volfová, která působila 15 sezon v angažmá v Divadle Minor a v současnosti žije i tvoří autorské divadlo na Vysočině a v Praze. S divadlem spolupracují hudebník Slávek Brabec a výtvarnice Barbora Hudečková-Herchlová.

O zajíčkovi, který byl rád na světě

Muzikál pro nejmenší děti od 2 let. Pohádka je o tom, kdo je nejlepší kamarád.

Délka představení 30–40 minut.

Irská rybka 

Kolik přání potřebujeme ke štěstí? A jak se pozná opravdová láska? Příběh pro celou rodinu o tom, že pravý poklad se často skrývá tam, kde ho vůbec nehledáme. Na motivy klasické pohádky. Příběh je pro všechny, kteří rádi naslouchají. Bude legrace a diváci si mohou i zazpívat. Pohádka je určena pro děti od 3 let. Délka představení 40 minut.

Divadelní společnost Indigo Company je stálým hostem Divadla pod Palmovkou a svoje působení rozvíjí i na další scéně – Komorní Fidlovačce. Indigo Company je nezávislá divadelní a umělecká společnost, která zahájila činnost v roce 2013. Zakladatelkami společnosti jsou herečky Jana Trojanová a Lilian S. Fischerová.

Princezna na ocet

Původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček. Princezna Josefínka je třináctá dcera pana krále. Ta, na kterou nezbyl vůbec žádný ženich a měla zůstat sama na ocet. Jenže Josefína to tak nenechá. Dobrodružný příběh potěší a rozesměje děti i dospělé. Když totiž něco vypráví babička, tak je to vždy zážitek, natož když jde o babičku čertovskou. Délka představení 40 minut.

 

PROGRAM MAKAČÍNA a VÍKENDU OTEVŘENÝCH ZAHRAD 2022:

Sobota 11. 6.

10:00   O ševci Kubovi – Divadlo Mrak                    
11:00–12:00    Král orchidejí: Benedikt Roezel (přednáška zámeckého zahradníka)                                                                  
13:00–14:00   Zajímavosti Kačiny – s ručně malovanou mapou po kačinském parku (komentovaná procházka)
14:00   Mikulkovy pohádky – Divadlo Elf           
15:00–16:30    Výprava za nejstaršími dějinami kačinského okolí a zámeckého parku  (komentovaná procházka)                  
16:00   How things go – Felix Baumann (DE) a  Sean Henderson (US/CH)

 

Neděle 12. 6.

10:00   O zajíčkovi, který byl rád na světě – divadlo Volfi                            
11:00–12:30    Jedlé rostliny kačinských luk a parku (komentovaná procházka)               
13:15–14:00    Málo známé užitkové rostliny, jak je pěstovat a zpracovat v kuchyni (přednáška zámeckého zahradníka)           
14:00   Irská rybka – divadlo Volfi                                       
15:30   Princezna na ocet – divadlo Indigo     

 

Zámecké divadlo na Kačině

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S provozem z doby před otevřením dnešního divadla také souvisí soubor především dětských divadelních kostýmů, dochovaný dnes v divadelním oddělení Národního muzea, stejně jako mechanické divadélko („panorama“), které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově.

 

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno. V kačinském divadle se objevuje významná inovace, kterou byl od začátku 19. století vybavován stále větší počet divadel: vysoké provaziště, do něhož mohly být dekorace vytahovány bez složitého skládání nebo navíjení. Provazy, na kterých se prospekty, sufity a samozřejmě opona vytahovaly nad jeviště, byly vedeny přes řady kladek na spodní straně roštového stropu k lávce na pravé straně jeviště. Kromě opony bylo takto možné spouštět na jeviště dalších 27 dekoračních součástí. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se tam ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Sám zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková, tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970, tiskove@nzm.cz


Fotoalbum