Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Makačíno – tisková zpráva

Divadelní festival Makačíno letos opět přinese zábavu pro malé i velké diváky

Makačíno, Národní zemědělské muzeum Kačina4. června 2020

Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla malé kačinské divadlo, který se koná na zámku Kačina již třetím rokem. Letos divadelní představení proběhnou o víkendu 13.–14. června a v pátek 19. června. Kromě divadla na návštěvníky čekají speciální prohlídkové okruhy zámku. Národní zemědělské muzeum Kačina divadelním festivalem navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků.

V sobotu 13. června v 10 hodin festival Makačíno zahájí Divadlo Volfi pohádkou O Malence. Toto představení vychází ze slavné inscenace, ve které Lenka Volfová deset let vystupovala v divadle Minor. Ve 14 hodin pak následuje představení Irská rybka – příběh pro celou rodinu o opravdové lásce a o tom, že pravý poklad se skrývá často tam, kde ho vůbec nehledáme.

V 15 hodin představí populární soubor Geisslers Hofcomoedianten oblíbenou inscenaci Láska ke třem pomerančům. Grandiózní, Energické, Inteligentní, Smyslně Svůdné, Laskavé, Empatické, Rytmické, Strhující, Hravé, Okázalé, Fantastické – a především komediální. Takové je divadlo, které tento nezávislý soubor hraje už šestnáct let. Ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem. K barokní inspiraci přistupuje s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec – tak, aby to všechny bavilo. Láska ke třem pomerančům je důvtipnou analýzou pohádky o závislosti na vitamínech. Podle prvního úplného českého překladu zápisu scénáře reformátora klasické italské komedie dell'arte Carla Gozziho z roku 1761. „Divadelní festival Makačíno proběhne letos v komorní podobě, protože část souborů, zejména divadla hrající pro děti, nám z důvodů karanténních opatření odřekla účast. Neubírá mu to ale na kvalitě a samotným zážitkem je i návštěva nádherného prostředí klasicistního divadla na zámku Kačina,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša.

Od 10 do 16 hodin mají návštěvníci možnost zúčastnit se speciálních prohlídek zámku Kde je Rudolf? Den se krátí, stíny se dlouží, zámkem se přípravy plouží. Blíží se 31. říjen LP 1864, kačinská premiéra frašky Tannhäuser. Do hlavní úlohy byl obsazen dědic chotkovského panství Rudolf Karel. Hru je třeba pečlivě odzkoušet, jenže ouha… Rudolf není k nalezení. Co se událo? Vtipné rozuzlení příběhu bude k vidění pro návštěvníky zámku v podání souborů historických tanců Salome a Tempus Fugit.

Neděle 14. června bude patřit Divadýlku Mrak a jejich inscenaci O Palečkovi. Vyprávěním příběhů o lidové postavičce Palečka se nechali inspirovat František Hrubín, Božena Němcová i Jan Werich, a ti zase byli inspirací pro autorské, dramatické zpracování pohádkového příběhu Divadýlkem Mrak. Inscenace o malém, mrštném a vtipném hrdinovi je vsazena do velkých, variabilních, barevných kulis, herci v příběhu vystřídají mnoho převleků a k pomoci jim budou také loutky nejrozmanitějších druhů a velikostí. Děj dokreslují písničky doprovázené hrou na kytaru a nechybí vtipné a nečekané situace a zápletky.  Pohádka vede dětského diváka k zamyšlení, že to, co vidíme očima, je jen „pozlátko“ a až teprve tehdy, když se člověk projeví, zjistíme, jaký doopravdy je a že síla člověka není v jeho velikosti a hromotluctví, ale v tom, že má srdce na pravém místě. 

Festivalový program uzavře v pátek 19. června v 19 hodin barokní pásmo Svůj širák odhazuji v dál divadelního souboru Mrsťa Prsťa. Jedná se o koláž autentických textů, faktů a obrazů přibližující život barokního člověka. Pásmo obsahuje lidovou divadelní hru o nerovném manželství, nahlédnutí do malířské dílny, řadu zajímavostí o barokní době, recitaci a zpěv dobových textů.

PROGRAM MAKAČÍNA 2020:

Sobota 13. 6.

O Malence (10 hod.)

Irská rybka (14 hod.)

Láska ke třem pomerančům (15 hod.)

10–16 hod. Kde je Rudolf? (vstupné na prohlídkovou trasu – zámek)

Neděle 14. 6.

O Palečkovi (15 hod.)

O Palečkovi (17 hod.)

Pátek 19. 6.

Svůj širák odhazuji v dál (v knihovně) – 19 hod.

 

Zámecké divadlo na Kačině

Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S provozem z doby před otevřením dnešního divadla také souvisí soubor především dětských divadelních kostýmů, chovaný dnes v divadelním oddělení Národního muzea stejně jako mechanické divadélko („panorama“), které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově.

Kačinské divadlo se dochovalo včetně technického vybavení jeviště, které bylo uzpůsobeno k výměně tradičních součástí ploché malované dekorace – bočních kulis, sufit a prospektů. I přes ztráty některých částí je možné vyčíst způsob, jakým fungovalo a bylo obsluhováno. V kačinském divadle se objevuje významná inovace, kterou byl od začátku 19. století vybavován stále větší počet divadel: vysoké provaziště, do kterého mohly být dekorace vytahovány bez složitého skládání nebo navíjení. Provazy, na kterých se prospekty, sufity a samozřejmě opona vytahovaly nad jeviště, byly vedeny přes řady kladek na spodní straně roštového stropu k lávce na pravé straně jeviště. Kromě opony bylo takto možné spouštět na jeviště dalších 27 dekoračních součástí. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se zde ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora

 


Makačíno, Národní zemědělské muzeum Kačina (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)