Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Masopustní zabijačka na Ohradě

Masopustní zabijačka na loveckém zámku Ohrada

Masopustní zabijačka na loveckém zámku Ohrada6. února 2020

Připomenutí masopustních zvyků, ukázky přípravy zabijačkových specialit,  rukodělné dílny či program pro děti – to vše přinese druhý ročník Masopustní zabijačky v Národním zemědělském muzeu Ohrada v sobotu 15. února. Program bude probíhat v areálu loveckého zámku od 9 do 16 hodin a vstup na akci je zdarma.

Masopustní akce nabídne veselici s maskami a připomene jihočeské zvyky s masopustem spojené i hojnost jídla typickou pro toto období. „Chceme návštěvníkům především připomenout masopustní tradice a zvyklosti našeho jihočeského regionu. Na své si přijdou také gurmáni, kteří budou mít možnost ochutnat čerstvé speciality i se leccos naučit o jejich přípravě,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Od 9 do 16 hodin se návštěvníci mohou těšit na zabijačkovou polévku i další speciality a seznámí se i s jejich výrobou. Na muzejním dvoře budou také umístěny prodejní řemeslné stánky. Od 11 do 15 hodin budou mít návštěvníci možnost ve třech vstupech zažít pravou masopustní veselici a masopustní koledníky. O živý hudební doprovod se postarají harmonikáři.

V prostorách mysliveckého sálu bude připravena výstava o historii chovu prasat, zvyklostech při zpracovávání vepřového masa a významu prasete pro člověka. Program je připraven také pro děti, které se mohou zabavit při pohádkách, v tvořivé dílně si vyrobit papírovou masku, naučit se naplnit a zašpejlovat imitaci jitrnice nebo si nechat namalovat masku na obličej.

Jedná se o jedinečnou možnost navštívit muzeum mimo sezonu. Podobnou příležitostí jsou také lektorské programy pro školní kolektivy, které probíhají v Národním zemědělském muzeu Ohrada po celý rok.

Vstupné na akci je zdarma.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou


Jarní hodování 2019, Národní zemědělské muzeum Ohrada (fotografie v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)