Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Léto na Kačině – tisková zpráva

Léto na Kačině bude plné pohádek, divadelních představení a speciálních prohlídek zámku

Léto na Kačině 202019. června 2020

V době prázdnin připravili návštěvníkům Národního zemědělského muzea Kačina zajímavé jednorázové akce i pravidelně se opakující programy. Léto jim tak zpestří  divadelní cyklus pohádek pro děti, sobotní představení pro dospělé, noční a oživené prohlídky zámeckých interiérů. Zámek bude plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách a hospodařilo v podzámčí, o tisících vzácných svazcích v unikátní knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla.

Zámek Kačina se opět zapojí do letos už 12. ročníku festivalu Kutnohorské léto. V rámci Léta na Kačině organizátoři připravili oživené prohlídky zámeckých interiérů, divadla a divadélka pro dospělé, i ty nejmenší. Ústředním tématem kostýmovaných a hraných prohlídek je život šlechty před dvě stě lety, bezstarostný čas letních slavností, divadel, bálů a projížděk v zámeckém parku. „Alespoň něco z této historie mohou návštěvníci areálu Kačina prožít na vlastní kůži a s trochou fantazie se mohou přenést do časů hraběcí rodiny Chotků. Zajímavosti a novinky naleznou návštěvníci také v zámeckém parku,“ říká ředitel pobočky Kačina Národního zemědělského muzea Pavel Douša.

Pro děti je po celé prázdniny přichystán divadelní cyklus Pohádkový zámek Kačina. Hrát se bude vždy v úterý a ve čtvrtek dopoledne.

Divadélko Kůzle uvede představení Záhada zlatých medailonků, Divadýlko Mrak pohádku Pekelná pohádka a Divadlo KK oblíbený příběh O pejskovi a kočičce.

Červencové a srpnové soboty jsou věnované speciálním prohlídkám a divadelním představením pro dospělé. Nebude chybět oblíbená oživená prohlídka zámeckých interiérů Kde je Rudolf? Den se krátí, stíny se dlouží, zámkem se přípravy plouží. Blíží se 31. říjen LP 1864, kačinská premiéra frašky Tannhäuser. Do hlavní úlohy byl obsazen dědic chotkovského panství Rudolf Karel. Hru je třeba pečlivě odzkoušet, jenže ouha... Rudolf není k nalezení. Co se událo? Vtipné rozuzlení příběhu v podání souborů historických tanců SalomeTempus Fugit.

Noční prohlídky na Kačině – Mnoho povyku pro divadlo! v podání Malé Divadelní Kumpanie z Kraje Kouřimského – sedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem. Pojďte tedy nahlédnout do kouzelných empírových kulis a dozvíte se, kolik milostných avantýr se podařilo najít v knihovně na hromovládného Dia, kdo z kuchyně se stane jednookým Kyklopem a co je vlastně opravdovým pokladem zámku Kačina?

Kutnohorský Ochotnický spolek Tyl uvede nestárnoucí klasiku Erbenových balad Kytice v jedinečném hudebně-dramatickém podání celého jeho díla. Třináct pohnutých osudů, třináct příběhů plných lásky i zrady, síly a utrpení, viny a zaslouženého trestu.

Jedním z hlavních taháků Léta na Kačině je inscenace Strašidlo cantervillské, komedie na námět povídky Oscara Wilda v jedinečných kulisách nádvoří zámku. Martin Zounar jako Hiram B. Otis, americký velvyslanec kupující zámek lorda Cantervilla, vzhlednou nemovitost zatíženou varováním o nadpřirozených jevech. Bára Štěpánová v roli paní domu Ms. Umneyové, která z pozice svého postavení na zámku všechno ví a všechno zná. Martin Pošta se převtělí do postavy sira Simona de Cantervill, strašidla, které jen těžko hledá klid a pohodu pro výkon svých povinností.

Divadelní spolek JIŘÍ uvede starofrancouzskou pohádkovou baladu O krásné paní a lněné kytli Jacquese de Baisieux o naivní lásce a hrdinství. Pět herců a jeden středověký příběh o krásné paní, třech rytířích a lněné kytli, která všem změnila život.

Vynikající komedie Ireny Douskové Hrdý Budžes v podání Divadla z garáže paroduje 70. léta husákovské normalizace. Celý děj vypráví bezelstnýma očima osmiletá Helenka Součková, která popisuje své každodenní dětské problémy a strasti své rodiny, a tím nevědomky poukazuje na atmosféru ve společnosti a laskavým humorem odkrývá paradoxy doby.

Don Quijote de la Ancha – svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a věrného služebníka Sancho Panzy nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace. Po formální stránce zvolil režijní poradce představení, autor, mim, básník těla i duše  Boleslav Polívka cestu didaktické klaunikyády. Divadlo Klauniky Brno v režii Bolka Polívky.

 > podrobný program Léta na Kačině

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora


Léto 2020 na Kačině (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)