Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Vorařský den 2020 - tisková zpráva

Zámek Ohrada zve na sobotní vorařské slavnosti

8. září 2020

 

Výroba modelů malých vorů, vorařské občerstvení i živá dudácká muzika – celodenní nabídku zážitků inspirovaných voroplavbou nabízí v sobotu 12. září Národní zemědělské muzeum Ohrada. Od 9 do 17 hodin je na programu řada aktivit, které připomenou toto zaniklé plavecké řemeslo.

 

 

Třetí ročník Vorařského dne v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada nabídne široké veřejnosti celodenní program na téma voroplavby. Každý si najde to své – od možnosti výroby malých vorečků, přednášku o Schwarzenberském kanálu a plavení dřeva, výstavu souvisejících sbírkových předmětů až po speciální vorařské občerstvení či koncert Pošumavské dudácké muziky. „Voroplavba neodmyslitelně patří k lesnictví,  jako ve své době velmi významná součást dopravy dřeva. I proto jsme přizvali ke spolupráci spolek Vltavan z Purkarce, s nimiž nás spojuje snaha udržovat a prezentovat tradice, tak typické pro jihočeský region,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea na Ohradě Jiří Houdek.

 

Program nabízí zábavu a poučení pro celou rodinu – kdo bude mít splavený svůj malý vor, může se ponořit do starých časů při projekci dokumentárních filmů s plaveckou tématikou nebo rozvinout své vlastní nápady ve výtvarné dílně. Vyzkoušet si také může své znalosti v plaveckém kvízu, zúčastnit se zábavného lektorského programu nebo zkusit řezat starou pilou, tzv. „kaprem“, a za odměnu si nechat vypálit cejch v podobě kotvy na vlastnoručně uříznutý kuláček z polena. Návštěvníci objeví kouzlo starého nářadí a mohou si jej i vyzkoušet v provozu. Muzeum také vystaví zajímavosti ze svých sbírek. Pozvání přijalo také Muzeum hlavního města Prahy, které představí svou expozici o voroplavbě ve Výtoňské celnici.

 

A jaká by to byla plavecká práce bez dobrého jídla a muziky? Kromě speciálního plaveckého menu si návštěvníci mohou zakoupit buřty, opéct si je na drnovém ohništi a užít si koncert Pošumavské dudácké muziky, který začíná ve 14 hodin.

 

V ceně vstupenky bude kromě dalších expozic  přístupná také zážitková výstava Les pramenů s průvodcem.

 

Akce se koná za každého počasí.

 

Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Více na www.nzm.cz

 

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou

 

 


Vorařský den, Národní zemědělské muzeum Ohrada (foto z r. 2020)