Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Dožínky na Raduni – tisková zpráva

První ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň

Dožínky na Raduni 202011. srpna 2020

Ukázky historických předmětů i strojů spojených se sklizní, vázání snopů, povřísel, dožínkové koláče i cimbálová muzika – to vše přinese první ročník Dožínkové slavnosti na zámku Raduň. Národní zemědělské muzeum Ostrava spolu s Národním památkovým ústavem připravili v sobotu 15. srpna od 11 hodin pro návštěvníky pestrý program.

Raduňské zámecké dožínky byly tradiční slavností, během níž přijímala od zaměstnanců velkostatku dožínkový věnec sama hraběnka Luisa z Blücherů, rozená princezna z Radziwillu. Dožínková slavnost v historických kulisách zámeckého areálu nabídne v sobotu 15. srpna od 11 hodin nejen tradiční průvod, ale i ukázky historických předmětů a strojů používaných při sklizni. „Kvůli hygienickým opatřením jsme museli odložit otevření ostravské pobočky Národního zemědělského muzea, takže Dožínková slavnost bude naší první velkou akcí. Chystáme ji už od jara, kdy jsme spolu s paní kastelánkou zaseli plodiny, a těšíme se na naši první sklizeň. A stejně tak se těšíme i na slavnostní otevření provozu muzea potravin a zemědělských strojů v Ostravě, které by mělo proběhnout v září,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ostrava Ivan Berger.

Návštěvníci si sami mohou vyzkoušet vázání snopů, povřísel či jízdu na slavnostním voze. Nebude chybět koncert cimbálové muziky v podání kapely Gizdi, tanec a dožínkové koláče. V programu si přijdou na své i rodiče s malými dětmi. „Nechali jsme se inspirovat tímto důležitým rituálem představujícím vyvrcholení zemědělského roku a ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Ostrava se od jara staráme o malé políčko, na němž pěstujeme staré odrůdy zemědělských plodin, jako například žito, luštěniny, kopr, zeleninu a další,“ říká kastelánka zámku Raduň Markéta Kouřilová.

 

Vstupné do areálu 50 Kč platí i jako vstupenka do zámecké oranžerie, vstupné na koncert cimbálové muziky Gizdi 50 Kč.

 

Další informace o akci naleznete na www.zamek-radun.cz nebo https://www.facebook.com/zamekRadun/.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníky studijní depozitáře zemědělské techniky, interaktivní expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou a doplňovanou Galerii českých potravin. Provoz pobočky bude zahájen výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích.

 

Kontakt:

Ivan Berger, ředitel

776 137 144

ivan.berger@nzm.cz

Vítkovice 3033, 703 00  Ostrava 


Plakát (tiskové pdf ke stažení níže)