Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Koně na Kačině 2020 - tisková zpráva

Koně na Kačině letos přinesou ukázku jízdy se čtyřspřežím i rozšířený program pro děti - ZRUŠENO

 

21. září 2020

V souvislosti s aktuálním vývojem epidemiologické situace v ČR přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví k dalším protiepidemickým opatřením. S lítostí Vám musíme oznámit, že se akce Koně na Kačině kvůli aktuálním vládním nařízením ruší.

Využít však můžete následující krásné dny k procházce po zámeckém parku, kde můžete posílit svoji imunitu. Do konce září můžete také navštívit interiéry zámku, otevřeno je denně od 9 do 17 hodin, v říjnu pouze o víkendech a státním svátku.

Ukázky koňských plemen, barokního ježdění, sokolnictví s koňmi či práce v zápřahu, hudební vystoupení, kolotoč a dílny pro nejmenší – nejen to mají možnost zažít návštěvníci letošního ročníku akce Koně na Kačině. Oblíbená slavnost věnovaná koním proběhne v sobotu 3. října od 10 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu na Kačině.

 

Během dne se představí rozličná plemena koní, včetně starokladrubských koní a koní Kinských. K vidění budou ukázky práce v zápřahu a tahu i přehlídky jezdeckého umění.  Vyvrcholením bude Huberova jízda zámeckým parkem, která jako připomínka parforsních honů tradičně ukončuje jezdeckou sezónu. Návštěvníci uvidí slavnostní nástup, skokovou část a dekorování vítězů. Od 10 hodin návštěvníky čekají výstavy, hudební vystoupení, pohádkové divadlo, kolotoč a tvořivé dílny pro děti. K tomu samozřejmě možnost projížděk na koních a ve voze taženém koňmi. „Každý rok se snažíme program pro návštěvníky obměňovat a přinášet i něco nového. Letos je to například ukázka práce s koňmi ve volnosti a jízda s čtyřspřežím. Více jsme se také zaměřili na nejmenší návštěvníky, je pro ně přichystáno hodně dílniček i samostatná herní zóna s bohatým programem, jako jsou například tvořivé dílny s lektorkou, dřevorubecká soutěž, kolotoč a dvě střelnice,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea pobočky Kačina Pavel Douša.

 

Součástí akce je také výstava historických traktorů z muzea zemědělských strojů v Čáslavi, přehlídka veteránů z kolínského Veteran Car Clubu, tržnice a ukázky historických řemesel, dřevorubecká exhibice, ochutnávky úrody ze zámeckého políčka a kačinského medu či ukázky vazby živých květin. Je možné zhlédnout výstavu obrazů koní výtvarnice Jany Melichové v zámecké kapli a výstavu reprodukcí z módních časopisů. O hudební doprovod se postará skupina Dolls In The Factory a proběhne také koncert lesních rohů  v podání uskupení Corni Boemi.

 

Po celou dobu akce budou probíhat oživené zámecké prohlídky a komentované prohlídky skleníku.

 

Jezdecké ukázky:

Ukázka koní v tahu – plemeno brabantský kůň – Leona Satoriová

Skoková čtverylka minikoní – Przechwozd jezdecká stáj

Voltižní vystoupení dětí na starokladrubské klisně – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Barokní ježdění – Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Sokolnictví s koňmi – Klub Falconia

Pohádkové vystoupení minikoní – Przechwozd jezdecká stáj

 

Časový harmonogram slavností

10,00 slavnostní zahájení, koncert lesních rohů

10,20 – 11,40 jezdecké ukázky 

11,00  pohádka Trampoty sedláka Stoklasy

11,45  ukázka orby – chladnokrevníci v tahu

11,50  dřevorubecká exhibice

12,30  slavnostní nástup jezdců Hubertovy jízdy

12,45  zahájení Hubertovy jízdy, skokové ukázky

13,10  koncert skupiny Dolls In The Factory

13,15  pohádka Trampoty sedláka Stoklasy

14,00  ukončení Hubertovy jízdy, vyhlášení vítězů, slavnostní nástup

15,00 –16.30 jezdecké ukázky

 

Přihlášky jezdců na Hubertovu jízdu zasílejte emailem na adresu  pavla.neumanova@nzm.cz

nebo na tel. 770 112 372.

 

Vstupné: dospělí 100,- Kč;  děti, studenti, senioři 50,- Kč;  rodinné vstupné (2 dospělí + 2–3 děti do 15 let) 250,- Kč;  ZTP, ZTP/P a děti do 3 let zdarma.

 

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Více na www.nzm.cz.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266,

pavel.dousa@nzm.cz 

 

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora.

 


Koně na Kačině 2020