Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Výstava Losi – tisková zpráva

Nejvyššího evropského savce přiblíží nová výstava Losi – návrat velikánů

Losi – návrat velikánů, výstava NZM Ohrada1. července 2020

Losa obecného, nejvyššího savce Evropy, je vzácné potkat, i když přes 70 let žije také na území Česka. Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo novou výstavu Losi – návrat velikánů, kterou návštěvníci mohou zhlédnout od 1. července do 31. října. Na zámku Ohrada nově vznikla také komorní galerie, kde budou svá díla prezentovat umělci, jejichž tvorba reflektuje lesnictví, myslivost a rybářství.

Los evropský je nejvyšším savcem Evropy a jedním z nejpozoruhodnějších zástupců jelenovitých. S kohoutkovou výškou až přes dva metry, zvláštním lopatovitým parožím a groteskním vzhledem se zdá být nepřehlédnutelný. Přesto ho v naší přírodě málokdo potká — žije totiž poměrně skrytým způsobem života.

Los byl na území Česka vyhuben už ve středověku a vracet se k nám začal od 50. let 20. století. Poprvé se zde rozmnožil v 70. letech. Dnes je již stálou součástí české přírody, a i proto je načase něco se o něm dozvědět. „Návštěvníci zjistí, jak losi žijí, co dělá losa losem, jaká jsou losí nej i to, že se stali inspirací pro mnohá umělecká díla, některá stejně impozantní, jako jsou oni sami. Nebo také že se je lidé opakovaně pokoušeli domestikovat jako tažná, dojná i masná zvířata a tento pokus probíhá dodnes,“ říká ředitel pobočky Ohrada Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Výstava provede návštěvníky historií losího druhu od prvních losích předků až po současný návrat losů do české krajiny. Jelení giganty si veřejnost může prohlédnout pěkně zblízka – ústředním bodem expozice je losí rodinka – losice, los a losíče, celá losí kostra či zajímavá fosilní lebka s parožím vyhynulého jelena Megalocera, který je nazýván „irským losem“ a mohl se pochlubit největším parožím všech dob.

Výstavu se podařilo připravit mimo jiné díky spolupráci s Moravským zemským muzeem, regionálním muzeem v Teplicích, Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Zoo Hluboká nad Vltavou, Zoo Brno, Zoo Praha a Zoo Chomutov. Umělecké předměty poskytli Zdeněk Nadymáček a Roman Provazník.

Záštitu nad výstavou převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

V Národním zemědělském muzeu Ohrada se v těsném sousedství této výstavy objevuje novinka i pro milovníky výtvarného umění – Malá galerie Ohrada, která ve své koncepci zahrnuje prezentace malířů, fotografů a grafiků, kteří ve své tvorbě reflektují lesnictví, myslivost a rybářství. Kurátoři muzea budou jednotlivé autorské výstavy doplňovat sbírkovými předměty z muzejních sbírek. Jako první vystavuje od 2. července své obrazy jihočeská výtvarnice Lenka Pálková pod názvem Za stromy, v srpnu pak v Malé galerii Ohrada představí ilustrace ze své autorské knihy To jsem z toho jelen grafička a ilustrátorka Tereza Marianová.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

 

Kontakt:

Ing. Jiří Houdek, ředitel pobočky Ohrada

Tel.: 724 996 626

jiri.houdek@nzm.cz

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Ohrada 17, 373 41  Hluboká nad Vltavou

 


Výstava Losi – návrat velikánů, Národní zemědělské muzeum Ohrada (foto pro tisk ke stažení v zip souboru níže)