Tiskové zprávy Národního zemědělského muzea 2020

Sympozium na Kačině – tisková zpráva

Zámek Kačina hostí výtvarné sympozium. Návštěvníci parku mohou sledovat, jak se rodí díla inspirovaná zemědělstvím

zámecký park na Kačině31. července 2020

Od pondělí 3. srpna čeká návštěvníky Národního zemědělského muzea Kačina nevšední podívaná. Letos poprvé se do zámeckého parku přesune výtvarné sympozium pravidelně pořádané kutnohorským umělcem Andrejem Némethem. Díla vytvořená na sympoziu budou na Kačině k vidění od neděle 9. srpna od 17 hodin.

Výtvarné sympozium má pro letošní ročník téma Zemědělství, a i proto je tentokrát situováno do muzea českého venkova na zámku Kačina. Sympozium bude oficiálně zahájeno v úterý 4. srpna ve 14 hodin a po celý týden mohou návštěvníci v zámeckém parku nahlížet pod ruce umělcům a sledovat jejich vznikající díla. K vidění bude převážně práce sochařů a malířů, vzniklá umělecká díla budou prezentována závěrečnou výstavou a po ukončení sympozia budou tvořit originální a trvalou expozici v zámeckém parku. „Zámecký park zůstane pro návštěvníky volně přístupný i během probíhajícího sympozia, aby každý zájemce o umění mohl v sochách, malbách, skulpturách či skleněných objektech sledovat propojení pohledu autora s tématem letošního ročníku,“ doplňuje ředitel Národního zemědělského muzea, pobočky Kačina, Pavel Douša.

Kromě přínosu v tvorbě a vzájemné inspirace v uměleckých přístupech a postojích je motivem k organizaci sympozia i přínos lidský – setkávání se s kolegy, přáteli, navazování nových kontaktů s lidmi z různých koutů světa. „Jako každý ročník, i ten letošní bude s mezinárodní účastí. Už se těšíme na kolegy z Polska, Maďarska, Ukrajiny, Rakouska nebo Slovenska a samozřejmě i výtvarníky z Česka,“ říká organizátor setkání Andrej Németh Endre. Slovenský rodák žijící přes 40 let v Kutné Hoře pracuje především se dřevem, kamenem, sklem, uměleckým smaltem. Rád se také věnuje grafice, designu, keramice nebo malování.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum na zámku Kačina mapuje především historii českého venkova, expozice představuje vývoj hospodářského zázemí zámku. Samotný zámek Kačina je českým empírovým klenotem, návštěvníkům nabízí jedinečné interiéry, jako je chotkovská knihovna, divadlo nebo lékárna.

 

Kontakt:

Pavel Douša, ředitel pobočky

Tel.: 724 412 266

pavel.dousa@nzm.cz

Národní zemědělské muzeum Kačina

Svatý Mikuláš 51

284 01 Kutná Hora


Zámecký park na Kačině (foto v tiskové kvalitě ke stažení v zip souboru níže)